Gümüş nanoparçacıkları içeren montmorrilonitin sentezlenmesi ve boyaların katalitik olarak bozunması için kullanılması
Synthesis of montmorrilonite containing silver nanoparticles and use for catalytic degradation of dyes
  1. Tez No: 527678
  2. Yazar: ALİ KEMAL YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKAY HİLAL GÜBBÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Doğal olarak oluşan kil türü olan Montmorillonit (MMT) yapısal olarak, diğer katyonlar için yüksek bir değiştirme kapasitesi olan katman katyonik türleri ile ayrılmış negatif yüklü iki boyutlu silikat tabakaları olarak tanımlanabilmektedir. Bu katmanlı madde kompozit hazırlanması için ana malzeme olarak kullanılmaktadır ve kataliz çalışmalarında potansiyel uygulama alanlarına sahiptir. Gümüş iyonları ile interkalasyona maruz bırakılan MMT, sodyumborhidrür ile MMT ve gümüş nanoparçacıkların (Ag-MMT) nanokompozitini oluşturmak üzere başka bir indirgeyici kullanmadan indirgenmiştir. Nanokompozit, transmisyon elektron mikroskobu (TEM), X-ışını toz kırınımı (XRD), kızıl ötesi spektroskopi (FTIR), termal analiz (TGA) ve tarama elektron mikroskopisi (SEM) ile karakterize edildi. Bu çalışmada, Ag-MMT, farklı boyaları indirgemek için sodyumborhidrür ortamında kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
Montmorillonite (MMT), which is a type of naturally occurring clay, can be structurally defined as layers of negatively charged two-dimension alsilicate sheets thatare separated by inter layer cationic species with a high Exchange ability for other cations. Such layered materials have been used as host materials for the preparation of composites and have potential applications in catalysis. Silver ions previously intercalated into a montmorillonite (MMT) inter layer were reduced by sodium boro hydride forming a nanocomposite of MMT and silve rnano particles (Ag-MMT) with no others tabilizing additives. The nanocomposit was characterized by transmission electron microscopy (TEM), X-ray powder diffraction (XRD), infrared spectroscopy (FTIR), thermal analysis (TGA) and scanning electron microscopy (SEM). In this study, Ag-MMT will used as a catalyst For reduction different type of dyes with sodium boro hydride.