Toz metalurjisi yöntemiyle üretilen farklı partikül takviyeli magnezyum matrisli kompozit malzemelerin mekanik ve korozyon özelliklerinin incelenmesi
The investigation of mechanical and corrosion properties of magnesium matrix composites with different reinforcements by powder metallurgy method
  1. Tez No: 527686
  2. Yazar: FATİH AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ SUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmada, Mg matrisli (Mg ve AZ91) B4C, TiB2, ZrO2, TiC, Al4C3 takviyeli kompozitler toz metalurjisi yöntemiyle, sıcak presleme tekniğiyle üretilmiştir. Üretim işlemleri Mg ve AZ91 matrisli kompozitler için sırasıyla, 600°C ve 525°C'de 45 MPa basınçta argon atmosferi altında yapılmıştır. Üretilen kompozit malzemelerin yoğunluk, mikroyapı ve mekanik özellik karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Mekanik özellikler sertlik ve basma testleriyle, aşınma davranışları ileri geri aşınma testleriyle ve korozyon özellikleri potansiyodinamik ve daldırma testleriyle incelenmiştir. Ayrıca, aşınma ve korozyon mekanizmalarının anlaşılması için SEM incelemeleri gerçekleştirilmiştir. Mikroyapı karakterizasyonu sonrasında, partiküllerin homojen dağılımı gözlenmiştir. Bununla beraber, %30 takviyede partiküllerin topaklandığı görülmüştür. Yapılan ölçümler sonunda, artan takviye oranıyla beraber kompozit malzemelerin porozite miktarı artmış, sertlikleri ve aşınma dayanımı önemli ölçüde gelişmiştir. Genel olarak %20 takviye elemanına kadar basma dayanımında iyileşme sağlanmıştır. Potansiyodinamik ve daldırma testleri sonrasında, korozyon dayanımının artan takviye oranıyla beraber genelde olumsuz etkilendiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, Mg matrix composites (Mg and AZ91) with B4C, TiB2, ZrO2, TiC, Al4C3 reinforcements were produced by powder metallurgy using hot pressing technique. Productions were performed at 600°C and 525°C with 45 MPa under argon atmosphere for Mg and AZ91 matrix composites, respectively. The density, hardness and microstructure analyzes were realized. The wear behaviour, mechanical and corrosion properties of the samples were determined by reciprocating wear tests, compression tests, and potentiodynamic and immersion tests, respectively. Also, in order to assess wear and corrosion mechanisms, SEM investigations were done. After the microstructure characterization, homogeneous distribution of particles were seen. However, agglomeration of particles was seen with % 30 reinforcement. After the measurements, porosity, hardness and wear resistance increased with increasing reinforcement content. Generally, compression strength was increased up to 20 wt.% reinforcement. After the potentiodynamic and immersion tests, it is generally seen that the corrosion resistance of the samples was negatively affected with increasing reinforcement content.