Sosyal bilgiler dersinde eğitsel oyunların öğrencilerin erişi düzeyine etkisi
The Effects of educational games to the student achievement level in social sciences classes
  1. Tez No: 52769
  2. Yazar: NERMİN KARABACAK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MÜNİRE ERDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim dördüncü sınıf Sosyal Bilgiler dersinde, eğitsel oyunların, öğrencilerin erişileri üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Bu nedenle araştırma eğitsel oyunların kullanldığı bir grupla, kullanılmadığı bir grup üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın denekleri, Metin Emiroğlu ilköğretim Okulunda, 1994- 1995 öğretim yılında dördüncü sınıfa devam eden öğrenciler arasından seçilmiştir. Araştırma doğal ortamda yürütüldüğü için, dedek seçerken öğretmenlerin eğitim durumu ve tecrübeleri, sınıf mevcudu ve grupların hazır bulunuştuk düzeyi dikkate alınmıştır. Grupların deney ve kontrol grubu atanması seçkisiz yolla gerçekleştirilmiştir. Atama sonucu 4A deney, 4B kontrol grubu olmuştur. Deney ve kontrol grubunda toplam 46 öğrenci mevcuttur. Araştırmada denel işlem olan eğitici oyunlar, Sosyal Bilgiler dersi Yurdumuzun Bölgeleri ünitesi, Karadeniz Bölgesi konusu işlenirken uygulanmıştır. Öğrencilerin yalnızca bilişsel nitelikteki toplam erişi, bilgi ve kavrama düzeyindeki hedefleri kazandırmak için Karadeniz Bölgesinin şehirlerini gösteren harita ile bölgede yetişen ürünleri gösteren harita ve kart oyunları işe koşulmuştur. Buna karşılık kontrol grubunda da aynı konu benzer biçimde işlenmesine karşın eğitsel oyunlara yer verilmemiştir. Araştırmanın denencelerini test edebilmek için, eğitsel oyunların kullanıldığı grup ile kullanılmadığı gruptaki öğrencilerin toplam erişi, bilgi ve kavrama düzeyinde, ön test ve son testten aldıklan puan erişileri
Özet (Çeviri)
The purpose of this research was to display the effects of the educational games in achievement of the students at the elementary school Social Sciences fourth grade. Based upon this concept, the research was realized between two groups where the educational games was administered to the one and not to the other. The subjects of the research were selected among the fourth grade students attending to the Metin Emiroğlu Elementary School in 1994-1995 Academic Year. Since the research was taking place in a natural environment, the education level, and experience of the teachers, class size, and the availability level of the subjects were taken into consideration during the selection process. The groups were randomly determined as experimental and control groups. As the result of assignment 4A and 4B were identified as experimental and control group respectively. A total of 46 students made up the experimental and control groups. The educational games, which was an experimental process in the research were applied during the Social Sciences class, when the Regions of our Country unit regarding to Black Sea Region was being taught. In order to determine the cognitive achievement levels and enable students to rearch informative and comprehensive targets, a map showing the cities of thehesaplanmıştır. Bu fark puanlan dikkate alınarak her iki grup için aritmetik ortalama ve standart sapmalar bulunmuştur. Deney ve kontrol gruplarının erişi puanlan ortalamalarını ortaya koymak amacıyla t testi kullanılmıştır. Ill