Les éléments de la fiction dans le roman moderne : J. Echenoz, E. Carrère, D. Foenkinos
Modern Romanda Kurgu Ögeleri: J. Echenoz, E. Carrère, D. Foenkinos
- Tez No: 527698
- Danışmanlar: PROF. DR. NEDRET ÖZTOKAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Fransızca
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 284
Özet
Bu çalışma, Modern Fransız Romanında kurguyu oluşturan kurgusal yapıyı ve anlatı elemanlarını, Çağdaş Fransız Edebiyatının roman söyleminin yeni eğilimlerini temsil eden üç eser üzerinden incelemeyi hedeflemektedir. Çalışmanın bütüncesi üç romandan oluşmaktadır: Jean Echenoz - Ben Gidiyorum (Je m'en vais), Emmanuel Carrère - Rakip (L'Adversaire) ve David Foenkinos - Henri Pick Gizemi (Le mystère Henri Pick). Tezin temel amacı, kurgu, yazınbilim, anlatıbilim ve metinlerarasılık kuramları ışığında kurgusal anlatı (récit de fiction) ile gerçeğe dayalı anlatı (récit de diction) arasındaki ilişkiyi ortaya koyarak anlatı yöntemlerini analiz etmektir. İncelemeler günümüz Fransız romanında kurgu ögelerinin modalitelerini meydana çıkarmamıza olanak sağlayacaktır. Adı geçen üç romanın anlatı yapısı iki ana eksen üzerinde kurulmuştur, bunlardan ilki gerçek göndergeler olarak, diğeri ise kurgusal göndergeler olarak belirir. Bu iki düzey arasındaki ilişki çalışmamızın irdelediği alanlardan biridir. Romansal anlatı yapısının kodlarıyla ilgili değişiklikler ve yeni kavramlar, anlatısal ögelerin farklı roller üstlenmesi ve anlatı içindeki anlatısal işlevlerinin incelenmesi bu çalışmanın ele aldığı sorunsallar arasında bulunur. Anlatı aracılığıyla yapıtta gerçeklik etkisi (effet de réel) oluşturan göndergesel boyutun varlığı, romansal sözleşmelerin yeniden değiştirilmesi ve metinlerarası düzenlenim çalışmamızın ele aldığı temel konular içerisinde yer alır. Çalışmamız kurgulararası bir anlatıda gerçeğin yer değiştirmesi olarak ortaya çıkan olası dünyaların anlatısal, söylemsel ve izleksel bileşenlerini belirlemeyi hedefler. Bu tez ile, Fransa'daki roman üretimini etkileyen yeni yaratıcı eğilimlere genel bir bakış sunmak istiyoruz.
Özet (Çeviri)
This work aims to study the fictional structure and narrative elements, which constitute the fiction in the modern French novel, through three works that represent the new trends of the novelistic discourse of contemporary French literature. The corpus of the work thus consists of three novels: I am leaving (Je m'en vais) by Jean Echenoz, The Adversary (L'Adversaire) by Emmanuel Carrère, and The mystery Henri Pick (Le mystère Henri Pick) by David Foenkinos. The main objective of the thesis is to analyze the narrative processes by highlighting the relations between the narrative fiction and the narrative diction under the light of the theories of fiction, poetics, narratology and intertextuality. This study will allow us to unveil the modalities of the elements of fiction in the French novel. The narrative structure of the three novels cited in this study are based on two main axes, one of which is characterized by real references, and the other by fictional references. The relationship between these two levels is one of the research tracks of this work. The modifications and new conceptions concerning the codes of the novel narrative structure, the assumption of the different roles of the narrative elements and the study of their narrative functions in the narration are among the problems of this work. The presence of the referential dimension in the novel that ensures the effect of reality through narrative, the reworking of the novelistic conventions, and the intertextual composition are some of the essential issues on which our study is based. Our study seeks to determine the narrative, discursive, and thematic constituents of possible worlds that appear as a transposition of reality into a transfictional narrative. With this thesis, we want to offer an overview of the new creative trends affecting the production of the novel in France.