Kayseri Talas Belediyesinde evsel atık toplama araç rotalama problemi
Domestic waste collection vehicle routing problem in Kayseri Talas municipality
- Tez No: 527699
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNEM KULLUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Katı atık yönetiminde toplam maliyetin çok büyük bir kısmını oluşturan lojistik maliyetlerinin azaltılması ve kaynak koruma amacıyla, optimizasyon işlemlerine büyük önem verilmektedir. Özellikle gereksiz yere kat edilen yollar yüzünden katı atık toplama maliyetleri artmakta ve bunlar belediyeler için yük oluşturmaktadır. Günümüzde dağıtım lokasyonlarındaki tüm taleplerin karşılanacağı şekilde araçlar için minimum maliyetler ile rota oluşturulması lojistik yönetimi içerisindeki en önemli kararların başında gelmektedir. Araç Rotalama Problemleri üzerine bu amaç doğrultusunda uzun yıllardır pek çok çalışma yapılmıştır ve elde edilen çözümler bir çok farklı sektörde kullanılmaktadır. Araç Rotalama Problemi (ARP), araçların toplam kat edeceği mesafeyi en aza indirecek şekilde, bir merkezden farklı konumlarda yer alan çeşitli talep noktalarına toplama yada dağıtım yapılabilmesi için gereken rotaların bulunmasıdır. Bu çalışmada Kayseri'nin Talas ilçesi sınırları içerisinde katı atık toplama problemi için optimum güzergah belirlemesi yapılmıştır. Çalışmanın ana amacı; çöp toplama araçlarının toplam kat ettiği mesafeyi en küçüklemek, ilçe sınırları içerisinde sorumluluk alanı dahilinde bulunan tüm vatandaşlara hizmet edebilmek adına rotaları seyahat mesafesi ve araç yükü açısından dengelemektir. Yapılan çalışma sonucunda toplam rota uzunluğunda % 23 oranında iyileştirilme sağlanması öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
In solid waste management, great importance is given to the optimization of the logistics costs and the resource conservation which constitute a large part of the collection cost. The costs of collecting solid waste are increasing, especially due to the unnecessary roads, which are a burden for municipalities. One of the most important decisions in logistics management nowadays is to route the vehicles with the minimum costs to meet the demands at the distribution points. For this purpose, many studies have been done on vehicle routing problems for many years and the solution methods obtained are used by many companies. The vehicle routing problem is finding the distribution or collection routes from a center to various geographically dispersed demand points, which minimize the total distance traveled by the vehicle fleet. In this study, the optimum route was determined for the solid waste collection problem in Kayseri Talas Municipality. The main purpose of the study is to minimize the total distance traveled by the garbage collection vehicles, balance the routes in terms of travel distance and vehicle load in order to serve all citizens within the responsibility area boundaries of the district. As a result of our study, an improvement of 23% over the total distance covered was envisaged.