Çevre tasarımı ve normların bedensel engelliler açısından değerlendirilmesi üzerine teorik bir yaklaşım
A theoretical approach to the evaluation of environmental design and standards from the viewpoint of handicapped
  1. Tez No: 52773
  2. Yazar: EMİN ATALA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURCAN UYDAŞ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Çalışmamız bedensel engellerin çevrede tasarımdan kaynaklanan ha reket zorluklarını belirlemek amacıyla konunun günümüze kadar gelişimini ele alarak sorunun sosyal, hukuksal, çevresel ve mimari etkenler ile bir leştirilerek ortaya konulmasına çaba gösterilmiştir. Ülkemizin Avrupa Birliği'ne girme çabaları gözönüne alınarak top luluğun engellilere yönelik politikaları yasal ve çevre düzenlemesi ile norm ları çalışma içerisinde değerlendirilmiştir. Ülkemizdeki hızlı gelişimin yarattığı sorunların doğal olarak engelli insanlanmızada yansıdığı gözlenmiş bu nedenle yasa ve yönetmelik mad delerin irdelenmiştir. Yasal durum çevre ve istihdam olanakları ile birlikte de ğerlendirilmiştir. Uygulamada karşılaşılan zorluklar, örgütlenmeler, örgütlenme bi çimlerine göre araştırılmış bunlar gönüllü ve Devlet eliyle kurulan örgütler olarak çalışmamızda yeralmıştır. Ankara, İstanbul, İzmir ve Sivas'ta yapılan anket çalışmaları so nucunda çevre öğelerinin engellilere etkisi çizelgelerle ortaya konarak başta Mimarlar olmak üzere içmimar çevre tasarımcıları ve peyzaj mimarları için değişik veriler sunulmuştur. ıı
Özet (Çeviri)
In our study, our efforts are directed to reveal the difficulties in mobility of the disabled emerging from the environmental design along with the So cial, Legal, Environmental and architectural factors and development of the problem up to date. The policies and the legal and environmental arrangements and the norms of the EC are evaluated in the study considering the efforts of our co untry to join the EC. It is observed that the rapid development in our country is also ref lected to the disabled people naturally; for this reason, the related articles of the laws and regulations are discussed. The legal situation is evaluated along with the possibilities of the en vironment and employment. The difficulties in application are researched according to the or ganizations and formations of organizations and these are included in our study as volunteer organizations and governmental organizations. As the result of the surveys conducted in Ankara, Istanbul, İzmir and Sivas; the effect of the environmental elements to the disabled is revealed with diagrams and various data is presented for the interior architects, en vironmental designers, landscape architectures and especially for architects. Ill