Kitle iletişimin etkileri ve sosyolojik işlevlerinde gündem kurma
The Effects of mass communication and agenda setting, as one of the sociological function of mass communication
- Tez No: 52772
- Danışmanlar: PROF.DR. CİHAT ÖZÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET Her türlü canlı ve örgüt klasik fonksiyonlarını yerine getirebilmek için. dışarı dan bilgi almakta, bunu kendi özelliklerine göre işlemekte ve dışarıya bir bilgi çıktısında bulunmaktadır. Bir girdi olarak alınan ve bir çıktı olarak ortama sunulan bilgi kitle iletişim araçları kanalıyla iletildiğinde topluma yayılmakta ve yeni tutumlar kazanılmasına vesile olmaktadır. Kitle iletişimi, kişiyi diğerleriyle birlikte çevre ve kendisi hakkında bilgilendirmekte, toplum veya toplumların yaşam koşullan, kültürleri, gelenek ve görenekleri, ilişkileri, davranış kalıpları konusunda bir ipucu vermektedir. Ancak, kitle iletişimin insanları sosyal davranışlara, şiddete, tüketici olmaya, hayal kurmaya, baş eğmeye yöneltiğide bir gerçektir. Günümüzde, kitle iletişim araçlarının gerek teknik, gerekse ulaşılma özelliklerinin ve etkinliğinin artmasından dolayı bilgi toplumu kavramı güncellik kazanmıştır. Bilgi toplumu çerçevesinde, kitle iletişimi ve etkileriyle ilgili 20. yy. 'in başlarından itibaren alanda psikolojik, sosyal psikolojik ve sosyolojik araştırmalara rastlan maktadır. Kitle iletişimin. Sosyolojik işlevlerinden birisi olarak kabul edilen Gündem Kurma, kitle iletişim araçlarının hedef kitlesine nasıl düşünmelerini değil, ne hakkında düşünmeleri gerektiğini empoze ettiğini ileri sürmektedir. Kişiler medya vasıtasıyla gündemdeki konuyu öğrenmekte, ker-dine göre yorumlamaktadır. Dolayısıyla kitle iletişim araçları, kişileri belli davranış kalıplarına itmek yerine, daha çok belli konular etrafında kendi davranışlarını geliştirmeye yöneltmektedir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY All of the organizations and living things need knowledge and data in order to continue their classical functions. They use and create the knowledge for their benefit. They send out this knowledge as an output by means öf --Mess-Media and when it is transferred to the society, society gains this knowledge and have new perspectives or view points. Mass-media shapes the individual about himself and his environment and gives clue about his life style culturel and historical values. But on the contrary as a fact. Mass-Media canalises people to vulgarity, anti social or illegal attitudes or perspectives as well. Nowadays the, technical opportunuties and the specialities that media offers mode the media effective on the society and“knowledge society”term gain importance. In the frame work of knowledge society Mass-Media a lot of researches has been made from different perspectives such as pyschology, social-psychology, sociology from the beginning of 20 * century. It is claim that agenda setting, which is one of the sociological function of mass comunication, impose to public not how to think but what to think. The people get the informatian by the media and interpret it. Therefore, media push the individuals to a certain model of behavior tham to improve his or her own be havior on certain subject matters.