Haşimoto hastalığı tanısı almış kadın hastalarda travmatik yaşantıların ve koşulsuz kendini kabulün psikanalitik yönelimli klinik görüşme çerçevesinde değerlendirilmesi
A closer look at women with hashimoto's disease: Their past traumatic experiences and current unconditional self acceptance within the framework of the psychoanalytic clinical interview
- Tez No: 527768
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ELİF YAVUZ SEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Tezin ana hedefi Türkiye'de üzerine psikolojik açıdan çok az çalışılan, psikanalitik yönelimli klinik görüşmeler çerçevesinde ise henüz çalışılmamış olan Haşimoto hastalığını hem psikolojik hem de psikanalitik açıdan incelemek olmuştur. Bu rahatsızlık kadınlarda üç kat daha yaygın olduğundan, bu çalışma kadınları ele almış ve çalışmaya Haşimoto tanısı almış ve tedavi görmekte olan ve başka psikiyatrik ve nörolojik bir rahatsızlığı olmayan, 18-45 yaş aralığında, 25 kadın katılmıştır. Çalışmada bu kadınların geçmiş travmatik yaşantıları ve şimdiki koşulsuz kendilerini kabul düzeyleri, hem Travmatik Yaşantılar Ölçeği (TYÖ) ve Koşulsuz Kendini Kabul Ölçeği (KKKÖ), hem de psikanalitik yönelimli klinik görüşme çerçevesinde araştırılmış, niteliksel veriler psikanalitik psikosomatik kuram çerçevesinde değerlendirilir iken, niceliksel veriler istatistiksel yöntemler ile analiz edilmiştir. Bulgulara göre, Haşimoto hastalığı olan kadınlarda erken dönem anne-kız ilişkisinde ve bunun iletim kalitesinde yetersizliklerin olduğu; cinsel travma yaşamış olmanın Haşimoto hastalığı ile anlamlı bir ilişkisinin olmadığı, ancak travmatik yaşantılar arasında annenin duygusal ihmali, ailede ebeveynler arası sorunlar, başkalarının travmasına tanıklık etme ve duygusal ve bedensel istismar ile Haşimoto hastalığı arasında anlamlı bir ilişkinin olduğu; koşulsuz kendilerini kabullerinin düşük olduğu ve hastalığın ortaya çıkardığı ve kadın kimliğini oldukça etkileyen belirtiler çerçevesinde, özellikle de infertilite semptomunun ilgili ruhsal acılarından ötürü, narsisistik kırılganlıklarının varlığı ile narsisistik savunmaları daha fazla kullanma olasılıklarının olduğu saptanmıştır. Haşimoto hastalığına yönelik yapılabilecek ilerki çalışmalar ve bu hasta grubunda dikkate alınabilecek terapötik unsurlar bu sonuçlar kapsamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to take a closer look at Hashimoto's disease in the Turkish population, from a psychological as well as a psychoanalytic perspective, which as of yet has been poorly studied psychologically and to an even lesser degree psychoanalytically. As this condition is three times more frequent among women, only women were included in the study and twenty-five women, between the ages of 18 and 45, diagnosed with Hashimoto's disease and lacking any other psychiatric or neurological disorder participated in the study. Their prior traumatic experiences and current level of unconditional self acceptance were evaluated in the scope of the Traumatic Experiences Questionnaire (TEC) and the Unconditional Self Acceptance Questionnaire (USAQ), as well as the psychoanalytic clinical interview. According to the results, women with Hashimoto's have a poor mother-daughter bond since their youth; a history of sexual trauma does not have a significant relationship with having been diagnosed with Hashimoto's but emotional neglect by moms, family problems, specifically in the form of mother-father conflict, witnessing others undergo trauma and emotional and physical abuse have a significant relationship with having been diagnosed, and finally women with Hashimoto's have poor level of unconditional self-acceptance and are also more likely to experience narcissistic fragility, specifically due to the emotional pain associated with the possible symptom of being infertile. Suggestions for future studies and the treatment of those with Hashimoto's disease are discussed.