Okul müdürlerinin öğretmenlere güveninin okul iklimine etkisi
The effect of school principals' trust in teachers on school climate
  1. Tez No: 527767
  2. Yazar: MUKADDES ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR BEYCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmada, öğretmenlerin algılarına göre okul müdürlerinin öğretmenlere güveninin okul iklimine etkisi belirlenmeye çalışılmıştır. İlişkisel tarama modeli niteliğinde olan araştırmanın evrenini 2016-2017 eğitim-öğretim yılında Kütahya il merkezindeki ilkokullarda görev yapan 1401 ilkokul öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise, Kütahya il merkezindeki ilkokullarda görev yapan 310 ilkokul öğretmeni oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında 45 maddeden oluşan“Okul Müdürlerinin Öğretmenlere Güvenini Belirleme Ölçeği - Öğretmen Formu”ve“Okul İklimi Ölçeği”nden yararlanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler, SPSS (Statistical Package for the Social Science) for Windows 12.0 programından yararlanılarak çözümlenmiştir. Verilerin analiz edilesi ve yorumlanmasında t-testi, varyans analizi (one way) ve Basit Regresyon analizinden yararlanılmış, anlamlılık düzeyi 0.05 olarak kabul edilmiştir. Üç boyutta (öğretmenlere ait sosyo-demografik bilgiler, okul müdürlerinin öğretmenlere duyduğu güven ve okul iklimi) incelenen öğretmen görüşlerinden elde edilen verilerin analizi sonucunda şu sonuçlar elde edilmiştir. Okul müdürlerinin güveni algısı ile örgüt iklimi algısı arasında anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Öğretmenlerin okul müdürüyle çalıştıkları süre açısından müdürün güvenine ilişkin olarak ana boyutta ve tüm alt boyutlarda anlamlı farklılık olduğu saptanmıştır. Okul müdürlerinin güven algısı ile öğretmenlerin cinsiyeti arasında, açıklık boyutunda anlamlı farklılık saptanmıştır; yeterlik, itimat edilirlik ve yardımseverlik algısında anlamlı bir fark olmadığı saptanmıştır. Okul müdürlerinin güven algısı ile öğretmenlerin mesleki kıdemine göre okul müdürlerinin öğretmenlere güven algısıyla ilgili olarak itimat edilirlik alt boyutunda gruplar arasında anlamlı bir ilişki saptanmıştır; yeterlik, itimat edilirlik, açıklık, yardımseverlik alt boyutları ve genel boyutta anlamlı bir fark saptanmamıştır. Okulda bulunan öğretmen sayısına göre okul müdürlerinin öğretmenlere güven algısıyla ilgili olarak yeterlilik, itimat edilirlik, açıklık alt boyutunda ve genel boyutta gruplar arasında anlamlı farklılık bulunmaktadır; yardımseverlik alt boyutunda ise anlamlı farklılık bulunamamıştır. Anahtar Kelimler: Örgütsel güven, okul iklimi, okul müdürü, öğretmen.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the effect of school principals' trust in teachers on the school climate from the perspective of the teachers. The population of the research that is in the model of relationship survey included 1401 primary school teachers who worked in schools located in Kutahya city center during the academic yeaar 2016 and 2017. The samples are composed of 310 primary school teachers who worked in schools located in Kutahya city center, during the year mentioned above. The quantitative data was gathered through“Determining School Principals Trust in Teachers Scale – Teacher Form”and the“School Climate Scale”which includes 45 items. The data obtained from results was analysed by using SPSS statistical entire program for Windows 12.0. The significance level was accepted as 0.05 and T-test, Variance Analysis (one way) and Multi Linear Regression Analysis were used in order to analyse and interpret the data. At the end of analysing the data, which has been obtained from the teachers' opinions, examined in three different dimensions, (socio-demographic information of teachers, trust of school principals' trust in teachers and school climate) following results were gained. It was observed that there is a significant relation between teachers' perceptions of principals' trust and school climate. It was observed that there is a significant difference between teachers' perceptions of principals' trust and their time spent with principals. It was observed that there is a significant difference between teachers' perceptions of principals' trust and teachers' gender in terms of transparency. A significant difference was not found between teachers' perceptions of principals' trust and teachers' gender in terms of proficiency, dependability and helpfulness. It was observed that there is a significant relation between teachers' perceptions of principals' trust and teachers' professional seniority in terms of dependaility. A significant difference was not found between teachers' perceptions of principals' trust and professional seniority in terms of proficiency, transparency and helpfulness and general dimension. It was observed that there is a significant difference between teachers' perceptions of principals' trust and the number of teachers at school in all dimensions, except helpfulness. Anahtar Kelimler: Organisational trust, school climate, school principal, teacher.