Maliye, Maarif ve Nafia Vekâletleri salnamelerinin (1926-1927) değerlendirilmesi ve transkripsiyonlu metni
Transcription and evaluation of Finance, Education and Public Works Ministries according to 1926 – 1927 state salname (yearbook) of republic of Turkey
- Tez No: 527772
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ GÜRSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Tarihte bir devleti idari, askeri, mali, ekonomik yönden ve eğitim yönünden anlayabilmemiz için o devletin kayıtlı olarak tutulan resmi ve gayrı resmi belgelerine bakmamız gerekir. Bu bilgilere ulaşmamızı sağlayan belgelerden birisi de devlet salnameleridir. Türk Tarihinde devlet salnameleri ilk kez Osmanlı devleti döneminde padişah Abdülmecid zamanında ortaya konmuş Salname-i Devlet-i Aliyye-i Osmaniyye adı ile yayınlanmıştır. İlk kez Padişah Abdülmecid döneminde çıkan devlet salnameleri son kez Osmanlı devletinde 1918 yılında çıkarılmış ve bu gelenek yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti devletinde de devam etmiştir. Bu tez çalışmamızda Türkiye Cumhuriyeti devletinin 1926 ve 1927'de oluşturulan devlet salnamelerinden Maliye, Nafia(Bayındırlık) ve Maarif(eğitim) bakanlıklarıyla ilgili bilgilere yer vermeye çalıştık. Bu bakanlıkların aldıkları kararlar ve bu kararların uygulanış biçimleri ile birlikte bakanlıkların bünyesinde bulunan üst düzey yöneticiler, memurlar da yer almaktadır. Ayrıca detaylı olarak memurların rütbeleri, görevleri, tayin tarihleri de bulunmaktadır. Bu ince detayları vermesi bakımından o dönemde yeni kurulmuş Türkiye Cumhuriyeti devletinin bakanlıklarının nasıl yol izleyerek devleti yönettiklerini anlamamız açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
To understand one state in history, we should examine its registered documents such as its administration, army, financial and economy. State documents of Turkısh history for first time put forth by Sultan Abdülmecid, this documents with the name of Salname-i Devlet-i Aliyye-i Osmaniyye published at 1918 and this tradition still continue to Turkish Republican State. We tray to give information about Turkish Republican state between 1926 and 1927 years created state documents with financial public works,educational ministries. Thesis include this ministries decision and decisional functionalities form.With senior officials, officers, who are in the ministry's premises. As well as details of officers, rank, duties and appointment dates. In terms that we understand how the ministries of the newly established Turksh Repuplican state governed the state at that time.