Burhan Felek'in eserlerinde İstanbul folkloru
Istanbul folklore in Burhan Felek's works
- Tez No: 527773
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA HAMARAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 335
Özet
İstanbul'un saltanat ve cumhuriyet devrini görmüş ve yaşamış bir yazar olan Burhan Felek'in gazete yazılarında ve kitaplarında İstanbul'un folklorüne ait birçok malzeme bulunmaktadır. Bu çalışmada, Felek'in yazılarında bahsettiği İstanbul'a ait folklorik unsurlar tespit edilip başlıklar halinde verilmiştir. Bu veriler ışığında Burhan Felek'in folklorü işlevsel olarak kullandığı, yazılarının etkileyiciliğini ve çekiciliğini artırmada bu ürünlerden faydalandığı ve bunu yaparken de İstanbul'un geçmişi ve yakın zamanları arasında bir köprü kurarak kültürel değişim ve dönüşümleri ortaya koyduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Burhan Felek, who lived both during the sultanate and the republic age of İstanbul, wrote many newspaper articles and books where he included folkloric materials about İstanbul. This work aims to classify İstanbul's folkloric components in Burhan Felek's production defining and gathering them under titles. In the light of this data, it is obvious that Burhan Felek used folklore in a functional way. He inserted folkloric materials in order to increase the influence and the attraction of his writing, by doing this he bridged the past and the recent history of İstanbul and as result he revealed cultural changes and transformations.