Ödemiş'te Türk Dönemi dini mimari
Turkish Period religious architecture in payment
- Tez No: 527798
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET TOP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Türklerin İslamiyeti kabulünün ilk zamanlarında oldukça sade ve gösterişten uzak camiler yapılsa da hem devletlerin gelişmesi hem de İslam dininin yayılmasına ve gelişmesine verilen önemden dolayı zaman içinde tüm mimari yapılarda olduğu gibi cami mimarisinde de değişikler ortaya çıkmıştır. Türklerin İslamiyet'i kabulünün ardından giderek gelişen dini mimarisi zirve dönemini Osmanlı devleti zamanında yaşamıştır. Aydınoğulları döneminden Osmanlı geç dönemlerine kadar yerli yabancı ustaların ve farklı coğrafyaların etkisiyle mimari ve süsleme özellikleri sentezlenerek mimari zengin bir görünüme kavuşmuştur. Bu bakımdan Ödemiş'te bulunan Aydınoğulları döneminden Osmanlı geç dönemine ait camiler, türbeler ve medreseler hem geleneksel hem de Osmanlı batılılaşma dönemi özelliklerini de bünyelerinde barındırarak özgün örnekleriyle sunulmuştur. Yapılmış olan inceleme ve çalışmalarda Ödemiş'te bulunan Aydınoğulları döneminden Osmanlı batılılaşma dönemi dini mimarisinde yer alan özgün örnekleri onarımlar sırasında duvarlarındaki sıvalar kazındıktan sonra duvar bezemeleri ile birlikte ortaya çıkartılmıştır. Ödemiş'te yer alan bu yapılar incelenerek duvar bezemeleri ile ön planda olan camiler, mimari özellikleri ile farklılık gösteren türbe ve medreseler dönemin yansımaları ile birlikte ortaya çıkan mimari ve süsleme farklılıkları ve benzer özellikleri ile bu çalışmayı özgün bir hale getirmiştir. Anahtar Kelimeler : Türk Dönemi, Dini Mimari, Ödemiş Sayfa Adedi :217 Tez Danışmanı : Dr.Öğr.Ü. Mehmet TOP
Özet (Çeviri)
In the early times of the acceptance of Islam by the Turks, although quite simple and remote flamboyant mosques were built, the changes have showed up in the architecture of the mosque as it is in all the architectural structures over the time due to the importance given to both the development of the states and the development and spread of the Islamic religion. After the acceptance of Islam by the Turks, the mosque, which was developing gradually livinged its peak in the Ottoman state period. From the time of Aydınoğulları to the late Ottomanperiod, architectural and decorative features got a rich look synthesized with the influence of local and foreign masters from different geographies. In this respect, the mosques which is in Ödemiş and belongs to from Aydınoğullarıperiod to late Ottoman periodrevealed with their original features incorporating the features of both traditional and the westernization period of Ottoman In the examines and studies that have been done, its original examples which are from the period of Aydınoğulları in Ödemiş to the Ottoman westernization religious architecture were revealed together with together wall decorations. By examining these structures in Ödemiş, the differences and original features appeared by the reflect of wall decorations period have made this work more specific. Key Words : Turkish Period, Religious Architecture, Ödemiş Quantity Of Page : Scientific Director : Dr.Öğr.Ü. Mehmet TOP