Majör abdominal ve ortopedik cerrahilerde postoperatif olası komplikasyonların tahmininde cerrahi apgar skor ile modifiye cerrahi apgar skor'un karşılaştırılması
Comparison of surgical apgar score and modified surgical apgar score for estimating postoperative possible complications in major abdominal and orthopedic surgery
  1. Tez No: 527819
  2. Yazar: MEHMET NURİ YAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAMİGAR TURGUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
AMAÇ Perioperatif bakım olanaklarında yaşanan gelişmeler postoperatif komplikasyonların yönetimi daha kolay hale getirmiş olsa da halen operasyon geçiren riskli hastaların tespit edilmesi için ideal bir skorlama sistemi yoktur. Gawande ve ark. tarafından geliştirilen Cerrahi Apgar Skor, kolay uygulanabilirliği ile postoperatif mortalite ve morbidite tahmini için etkin olarak kullanılabilmektedir. Çalışmamızda, majör abdominal ve ortopedik cerrahi geçiren olgularda Cerrahi Apgar Skor ve operasyon süresinin eklenmesiyle geliştirdiğimiz modifikasyonunun perioperatif mortalite ve morbidite tahmininde etkinliğinin değerlendirilmesini amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM Çalışmada Etik Kurul izni alındıktan sonra hastanemizde majör abdominal ve ortopedik cerrahi geçiren 308 olguda, Cerrahi Apgar Skor (SAS) ve modifiye Cerrahi Apgar Skor (mSAS) hesaplamaları gerçekleştirildi ve postoperatif 30 gün boyunca perioperatif mortalite ve morbidite açısından hastalar takip edildi. SAS parametrelerinde değişiklik yapılmadan, operasyon süresi puanlamayı azaltacak şekilde modifiye edildi. SAS sonucundan, 8 saatten uzun süren vakalarda 4 puan, 7-8 saat arasında süren vakalarda 3 puan, 5-7 saat süren vakalarda 2 puan ve 3-5 saat süren vakalarda 1 puan çıkarıldı. Hastalar risk gruplaması açısından SAS ile aynı şekilde gruplandırıldı. BULGULAR Yapılan istatistiksel incelemede, mSAS ile SAS arasında %78,0 oranında korelasyon izlenmiş, mSAS ile toplam komplikasyon sayısı arasında risk sınıfı arttıkça artan oranda istatistiksel anlamlılık tespit edilmiştir. İlave olarak operasyon süresi ile gözlenen komplikasyon sayısı arasında pozitif yönlü istatistiksel olarak anlamlı ilişki tespit edilmiştir. mSAS, postoperatif yoğun bakım ihtiyacının saptanması, postoperatif ilk 48 saat MV ihtiyacı, planlanmamış reoperasyon, transfüzyon gerektiren kanama, gibi postoperatif komplikasyonların tespiti için istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. SONUÇ Postoperatif mortalite ve morbidite gelişimi açısından cerrahi süre bağımsız bir risk faktörü olarak gözlendiğinden operasyon süresi, SAS hesaplamasına basit, nesnel ve pratik gösterge olarak eklenebilir. Perioperatif riskli hastaların tahmini amacıyla modifiye Cerrahi Apgar Skor etkin olarak kullanılabilir ve perioperatif bakım koşullarına katkı sunabilir.
Özet (Çeviri)
AIM Although improvements in perioperative care conditions have made postoperative complications easier to manage, there is no ideal scoring system for the detection of high-risk patients undergoing surgery. Surgical Apgar Score (SAS), developed by Gawande et al., can be used effectively for postoperative mortality and morbidity estimation with its easy applicability. In this study, we aimed to evaluate the efficacy of SAS and modified Surgical Apgar Score (mSAS) in perioperative mortality and morbidity in patients undergoing major abdominal and orthopedic surgery. MATERIALS AND METHODS In the study, after obtaining the approval of the Ethics Committee, SAS and mSAS were calculated in 308 patients who underwent major abdominal and orthopedic surgery in our hospital and the patients were observed for the postoperative mortality and morbidity for 30 days. The operation time was modified to reduce scoring without any change in SAS parameters. SAS score was reduced by 4 points in cases lasting longer than 8 hours, 3 points in cases lasting 7-8 hours, 2 points in cases lasting 5-7 hours, 1 point in cases lasting 3-5 hours. Patients were grouped in the same way as SAS in terms of risk grouping. RESULTS In the statistical analysis, a correlation was observed between mSAS and SAS with 78.0% and statistical significance was determined between the total number of complications and the increased risk class in cases evaluated with mSAS. In addition, a statistically significant correlation was found between the operation time and the number of complications observed. mSAS was found to be statistically significant for the determination of postoperative intensive care requirement, postoperative first 48 hours MV requirement, unplanned reoperation, bleeding requiring transfusion, and postoperative complications. CONCLUSION As the duration of operation is an independent risk factor for postoperative mortality and morbidity, it can be added to the SAS calculation as a simple, objective and practical indicator. The modified Surgical Apgar Score can be used effectively for the prediction of perioperative high-risk patients and may contribute to perioperative care conditions.