Türkiye'de istihdamın teknoloji ve meslek eğitimi ile etkileşimi ve sosyal gelişime etkileri
Employment's interaction with technology and vocational education in Turkey and its effects on social development
  1. Tez No: 52783
  2. Yazar: SUNAY FERAİ KEÇECİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET YÖRÜKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
IV ÖZET 2000'li yıllarda, dünya ülkeleriyle bütünleşme çabasına giren Türkiye'nin, istihdam sorunu, sosyal gelişiminde anahtar faktör olup gerek kısa gerekse orta ve uzun dönemde çözmesi gereken en önemli problemlerden birisini oluşturmaktadır. Türkiye'de nüfusun yılda % 1,78 gibi oldukça yüksek bir hızda artması, istihdam edilen nüfusun % 45'i aşkın bölümünün tarım sektöründe çalışması gibi ayni zamanda esnek ve sağlıklı bir yapıya da sahip olmayan işgücü piyasasma ilişkin problemler, istihdam sorununu daha da ağırlaştırmaktadır. İstihdam açısından en önemli faktör teknolojidir. Teknolojik gelişme ile istihdam arasındaki ilişki ise teknolojik gelişmenin toplumsal bir süreç olması nedeniyle karmaşık bir nitelik taşımaktadır. Teknolojik gelişmenin istihdam üzerindeki etkisi işsizlik olabildiği gibi teknolojik gelişme yönetiliş şekline bağlı olarak istihdamın itici güçlerinden birisini de oluşturabilmektedir. Yeni teknolojiler yeni iş tanımlarını ve iş organizasyonlarım gündeme getirmektedir. Ancak Türk Eğitim Sistemi meslek kazandırmaya yönelik olmaktan çok örgün eğitim ağırlıklı olduğundan işgücü piyasasının talebini niteliksel açıdan karşılayamamaktadır. Bugün eğitimdeki yetersizlikler, sağlıksız endüstri ilişkileri gibi sosyal faktörlerdeki olumsuzluklar tam istihdamın gerçekleştirilememesine neden olmaktadır. İstihdamdaki ve dolayısıyla verimlilikteki artışın ve bunun sonucu olan refahın ancak ciddi bir teknoloji politikasının geliştirilmesi ve bu teknolojiyi geliştirip mal ve hizmet üretiminde kullanacak ihtiyaç duyulan niteliklere sahip işgücüyle mümkün olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Employment which is öne of the important problem to overcome, not only in short term but also in long term, is the key to social development of Turkey who efforts to catch up with economically developped countries in the years 2000. The problems related to labour market which lacks already a flexible and efficient structure, rapid population growth up to 1,78 %, the part of employment in agricultural sector about 45 %, overburden that problem. Öne of the most important factor of employment is the technology. The relationship between technological development and employment has a complex aspect due to the fact that it is rather a social process. The effects of technology may have at the same time a negatif but also a positif effect on employment depending on the skill of management so that it may become öne of the main power of employment. New technologies bring up new job definitions and job organisations. Whereas Turkish Training System cannot satisfy qualified labour demand because it is heavely based on formal education system rather than professional training system. Actually the negative social factors like the inadequacy in education and poor industrial relationship unable an effective employment. ît is presumed that the improvement of the employment, related to that the increase in productivity and consequently the wellfare can only be realized by developping a serious technology policy, and by a productive manpovver required fot production of goods and services by improving these technologies.