Kıyı projeleri için yapım planlama stratejileri geliştirilmesi
Development of construction planning strategies for coastal projects
  1. Tez No: 527829
  2. Yazar: NIDAL BARHOOM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN ELMAR BALAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Türkiye'de, liman projelerinin inşasında meydana gelen hasar ve belirsizlik riskinden dolayı proje hedeflerinde önemli hedef aşımları gerçekleşmektedir. Bu nedenle, karadaki klasik inşaat projelerine kıyasla, planlanmış zaman ve bütçe dâhilinde tamamlanan bir kıyı inşaatı projesi bulmak çok zordur. Bu nedenle, bu tezin temel amacı, klasik inşaat ağında yapıldığı gibi, Monte Carlo simülasyon kavramını kritik yoldaki dalgakıran, rıhtım ve çekek yerlerinin maliyetine yönelik faaliyetlere uygulayarak, zaman ve bütçe noktasında proje hedeflerine ulaşmaya çalışmaktır. Monte Carlo simülasyon modelinde, faaliyetlerin tamamlanma süresi ve maliyeti, Türkiye'de gerçekleştirilmiş olan projelerden istatistiksel olarak elde edilen normal olasılık dağılımı kullanılarak, tasarım aşamasından ve limanların inşaat aşamasından kaynaklanan toplam belirsizliğin etkilerini temsil etmek amacıyla rassal değişkenler olarak modellenmiştir. Bu tezin, bir diğer önemli amacı da inşaat projelerinde doğabilecek risk ve belirsizlikleri ele alan pratik risk yönetimi tekniklerinin kullanılmasıyla, karar vericilerin kıyı inşaat projelerindeki riskleri yönetmesine yardımcı olmaktır. Önerilen yaklaşım olan Monte Carlo simülasyonu (MCS) ve risk yönetimi çerçevesi, Arsin balıkçı limanının inşaat operasyonuna uygulanmıştır. Son olarak, bu çalışmanın analizinin sonuçları, alternatif risk yönetimi stratejilerinden bir veya daha fazla uygun strateji seçmek suretiyle, risk yanıt stratejilerinin tartışması ile beraber sunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Yapım stratejileri, kıyı projeleri, şebeke planlaması, maliyet benzetim, CPM, MCS, risk analizleri, dalgakıranlar
Özet (Çeviri)
In Turkey, due to the uncertainty risk and damages occur in the construction of harbor projects, significant deviations take place in project targets. So, it is very hard to find one of coastal construction projects which is completed within the determined time and budget as compared to classical construction projects on land. Therefore, the main purpose of this thesis is to try to achieve the project objectives on time and budget by applying the Monte Carlo simulation concept to the activities that found at the critical path that were introduced from classical construction network based on critical path method and to the costs of breakwater, quays, and boat yard. In the Monte Carlo simulation model, the completion time and cost of activities are modeled as random variables by using normal probability distribution which is fitted statistically from akin projects carried out in Turkey, to represent the effects of total uncertainty that resulted from the design stage and the construction stage of harbor structures. In this thesis also, another important objective is to help decision makers to manage risks in a coastal construction projects by using practical techniques of risk management that deals with risks and uncertainties which inherent in a costal construction project. The suggested approach Monte Carlo simulation (MCS) and the risk management framework are applied to the construction operation of Arsin fishery harbor. Finally, the results of the analysis of this study are presented with discussion of risk response strategies by selecting one or more appropriate strategies from alternative strategies of risk management. Key Words : Construction strategies, coastal projects, scheduling, network planning, cost simulation, CPM, MCS, risk analysis, breakwaters