Bir meslek yüksekokulu programının değerlendirilmesinde çoklu bakış açıları
Multiple views on the evaluation of a vocational school program
- Tez No: 504488
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN GÜROL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Türkiye'de mesleki eğitimin gerçekleştirildiği yüksek öğretim kurumlarından birisi de meslek yüksekokullarıdır. Bu kurumlardaki mesleki programların değerlendirilmesine yönelik çalışmalar, programların niteliğinin arttırılması için önem arz etmektedir. Bu çalışmanın amacı; öğretim elemanı, öğrenci, mezun ve istihdam sağlayıcıların Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi Programına yönelik bakış açılarını belirlemektir. Değerlendirmede göz önünde bulundurulacak boyutlar, programın kapsamlı bir değerlendirilmesini sağlayabilir. Çalışma nitel tekniklerle yürütülmüştür. Verilerin toplanmasında; birinci aşamada yarı-yapılandırılmış görüşme formları ile katılımcılarla görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu katılımcılar, mesleki dersleri vermekte olan öğretim elemanları, öğrenciler, program mezunları ve işyeri temsilcileri şeklinde gruplandırılmıştır. İkinci aşamada, yaz dönemini başarı ile tamamlamış öğrencilerden staj değerlendirme formları ve işyerindeki yetkililerin stajyerleri değerlendirdiği stajyer değerlendirme formları çalışmaya dahil edilmiştir. Üçüncü aşamada ise, program başkanlığının sektördeki firmalarla yaptıkları işbirlikleri dokümanları çalışmaya dahil edilmiştir. Verilerin analizinde içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçları arasında, program mezunlarının mesleki yeterliliklerinin firmalarda çalışmaya yeterli olduğu yer almıştır. Mezunların mesleki ilgilerinin yeterli, işe ve işyeri ortamına uyumlu olduğu belirlenmiştir. Ayrıca stajlarını yapan öğrencilerin yüksek bir oranda aynı firmada istihdam edilmek istendiği sonucuna da ulaşılmıştır. Program ve sektör arasındaki var olan işbirliklerinin arttırılması gerektiği ve işbirliklerinin öğretim elemanı, öğrenci, mezun ve firmalara çok sayıda faydaları olduğu anlaşılmıştır. Son olarak, yaz dönemlerinde yapılan staj uygulamalarının öğrencilerin mesleki becerilerini arttırması, işe uyumu, mesleği tanıması vb. süreçlere olumlu katkıları olduğu sonucu elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlara bakıldığında, programın halen büyük bir ihtiyacı karşıladığı, bununla birlikte yaşanan bazı sorunların mesleki eğitimi olumsuz etkilediği ve bu nedenle sorunların çözüme kavuşturulması gerektiği sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the higher education institutions where vocational education is carried out in Turkey are vocational schools. Studies about evaluation of vocational programs in these institutions are important for increasing the quality of the vocational programs. The purpose of this study is; evaluation of Control and Automation Technology Program via perspectives of instructors, students, graduates and employers. The dimensions to be considered in the evaluation can provide a comprehensive evaluation of the program. The study was conducted with qualitative techniques. In gathering the data; at the first stage interviews with participants were held via semi-structured interview forms. These participants are grouped as instructors, students, graduates and employers. In the second stage, structured internship evaluation forms and intern evaluation forms have been included in the study. In the third stage, documents about cooperations between the vocational program and firms in the sector have been included in the study. In the analysis of the data, content analysis technique was used. Within the results of the study, it was stated that the professional qualifications of the program graduates are sufficient for working in firms. Professional interests, compatible with the work and the workplace for graduates were considered sufficient. It is also the result that students who practice their internship want to be employed in the same firm at a high level. It has been understood that the existing cooperations between the program and the sector firms needs to be increased and that the cooperations is very beneficial for the instructors, students, graduates and firms. Finally, it has been concluded that internships are positive contributions to processes such as increasing the professional skills of students, adaptation to work, and the definition of a profession. According to the results obtained, the program seems to meet a great need. However, some problems that have been experienced negatively affect vocational education has to be solved.