Türk tıp literatüründe bilgi erişim
Information access to Turkish medical literature
- Tez No: 52784
- Danışmanlar: PROF.DR. NİLÜFER TUNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Günümüzde hızla artan bilgi, depolama ve erişim sorunlarını gündeme getirmiştir. Özellikle sağlık bilimlerinde yayın sayısının fazla olması, daha hızlı ve güncel bilgiye ihtiyaç duyulması, literatüre erişim konusundaki çalışmaların ilk bu alanda başlamasına neden olmuştur. 18. yy*ın sonlarında bilimsel literatürdeki artış, ihtiyaç duyulan bilgiye erişimde kütüphanelerin yetersiz kaldığını göstermiştir. Bunun üzerine Amerika'da 1876'larda, şimdiki adı ile National Library of Medicine'de ilk indeksleme çalışmaları başlamıştır. Başlangıçta basılı olarak hazırlanan bibliyografik erişim kaynakları, 1960'ların ortalarında bilgisayara dayalı erişim sistemleri olarak geliştirilmiştir. Ülkemizde ise bu konudaki çalışmalarda bir hayli gecikilmiştir. Henüz ulusal bir tıp indeksinin olmamasına karşın, tıp literatürü hızlı ve denetimsiz bir şekilde artmakta ve bilgiye ihtiyaç duyan araştırmacı mevcut bilgiye erişebilmek için büyük bir çaba sarfetmektedir. Bu nedenle araştırma hipotezimiz“ulusal bir tıp bibliyografik bilgi erişim kaynağı, H.Ü. Tıp Fakültesi araştırmacılarının, kendi ilgi alanındaki yayın bilgisine; kısa sürede, kapsamlı biçimde ulaşmalarını sağlayacaktır”olarak kurulmuş ve doğrulanmaya çalışılmıştır. Çalışmamızda araştırmacının Türk tıp literatürüne gereksinim duyup duymadığı; duyuyorsa nasıl eriştiği, duymuyorsa bunun nedenleri araştırılmıştır. Bu konuda özellikle bibliyografik erişim kaynaklarının etkisi incelenmiştir. Çalışma verileri, H.Ü. Tıp Fakültesi öğretim üye ve görevlilerinden seçilen 157 kişilik örneklem grubuna uygulanan anket sonucunda sağlanmıştır. Elde edilen bulgulara göre araştırmacıların çoğunluğu Türk tıp literatürünü izlemekte yarar görmektedir. Ancak literatürü izleyenlerin %95'i bibliyografik bilginin tamamına erişemediğini düşünmektedir. Türk tıp literatürünü izlemeyen araştırmacıların ise %86.8'i yayın bilgisine kolay ve hızla ulaşabileceği bibliyografik kaynaklar olmadığı için literatürü takip etmediklerini veya edemediklerini belirtmişlerdir.Genel olarak elde edilen sonuçlara göre Türk tıp literatürü için oluşturulacak olan bir ulusal tıp indeksi, araştırmacıyı, bibliyografik bilgiye hızla ve kapsamlı bir şekilde eriştirebileceği gibi literatürün okunma oranını da artıracaktır. Bu konudaki temel önerimiz ilgili kişi ve kuruluşların bir araya gelerek dağınık ve yetersiz bir şekilde yapılan çalışmaların toplanması, emek ve zamanın birleştirilerek uzmanlardan oluşan bir ekip oluşturulması ve bu çalışmaların tek bir kurum veya kuruluşun sorumluluğunda gerçekleştirilmesidir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Increasing amount of information has brought about agenda problems on the storage and access of information. The studying on the information access, has begun at the health science area because of the rapid and updated information needs and the majority of the publications in this area. At the end of the eighteenth century, growth of the scientific literature proved that the librariers are insufficient to access information itself. As a result, the earlier studies of medical literature in 1987s has begun at the Library of the Surgeon Genaral's Office which is called now as National Library of Medicine in the United States. However, the bibliographic sources were in puslished form at the begining of indexing studies, the computerized bibliographic databases has been developed in the mid 1960's. Unfortunately, it is too late to keep up with those studies for our country. Although the lack of a national medical index, the medical literature is still increasing rapidly and without any bibliographic control in Turkey. Medical scientists have to spend great effort to access the Turkish medical literature. So that reason, we established our studies on to verify“a national bibliographic information sources would enable the researchers of Hacettepe University, Faculty of Medicine to access bibliographic information of publications in their fields in a short time and comprehensive way”as our research hypothesis. In our study, it was researched that whether a scientist is in need of Turkish medical literature or not. If they do, how they access such literature and if they don't what the reasons are. The effect of bibliographic sources on this subject is also analyzed. We have applied a questionnaire that was formed of 1 1 questions to 157 researchers in Hacettepe University, Faculty of Medicine. According to our findings the majority of those researchers believe that it is beneficial to follow the Turkish medical literature. 95 % of those, who follow the literature think that they don't access the whole bibliographic information. 86.8% of the others do not follow the Turkish medical literature because of the lack of such bibliographic sources which enables to access bibliographic information of publications easily and quickly.IV General findings stress that the construction of a national medical index for the Turkish medical literature, would enable the researchers a comprehensive and quick access to information. Also it would increase the percentage of reading the literature as well. The main proposal in that respect is that most related individuals and institutions should come together, organize a team which consists of experts and gather their studies which are insufficient and disorganized, and optimize their effort and time. The studies should be done under the responsibility of an institution or an organization.