Afyonkarahisar Büyükkalecik florasına ait ahlat (Pyrus elaeagnifolia) bitkisi özütünün bazı kimyasal özelliklerinin incelenmesi
Investigation of some chemical characteristics of wild pear plant (Pyrus elaeagnifolia) extract belong to flora of Afyon-Karahisar Buyukkalecik
  1. Tez No: 527846
  2. Yazar: SEVGİ KEÇECİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK DEMİRBÜKER KAVAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada Afyonkarahisar Büyükkalecik florasına ait yaban armudu çördük gibi yöresel isimleri olan ahlat (Pyrus elaeagnifolia) yaprakları kullanılmıştır. Ahlatın yap-rakları dağlardan toplanıp direkt güneş ışığına maruz kalmadan yaklaşık 2 hafta kadar kurutulmuş ve öğütülerek ekstraksiyona tabi tutulmuştur. Ekstraksiyon süre (30-45-60-75-80 dk), sıcaklık (25-30-40-55-70oC), etanol konsantrasyonu (% 0-20-40-60-80 ) pa-rametrelerinde çeşitlilik sağlanarak çalışılmıştır. Bu amaçla yaprağın terkibindeki feno-liklerin karakterizasyonu HPLC ile gerçekleştirilmiştir. Klorojenik asit (%2,2) başı çeken fenolikken bunu kateşin hidrat (%1,1), rutin (%0,4) takip etmektedir. Toplam fenolik madde tayini Folin – Ciocalteu metodu ile belirlenmiş olup verilen parametrelerde en yüksek değerleri yaklaşık 45. dakikada, 40 oC' de, % 60 lık konsantrasyonda göz-lemlenmiştir. Antioksidan aktivite tayini ise DPPH yöntemi ile tespit edilmiştir. Antiok-sidan aktivite 75. dakikaya, 40 oC' ye ve % 60 konsantrasyona kadar artış göstererek en yüksek seviyeye gelmiş sonrasında düşüş olmuştur. Ekstraktların antimikrobiyal aktivi-tesi disk difüzyon yöntemi ile Staphylococus aureus, Bacillus subtilis, Bacillus cereus, Escherichia coli, Listeria monocytogenes, Pseudomonas aeruginosa mikroorganizmaları üzerindeki antimikrobiyal aktiviteleri belirlenmiştir. Optimum ekstraksiyon şartlarında MCF-7 ile A549 kanser hücre hatları üzerindeki sitotoksik etkisi MTT (3-(4,5)-dimethylthiazol-2yl)-2,5-dipheniyl tetrazolium bromide) testi ile gerçekleştirilmiştir. Her iki kanser hücresinde de konsantrasyon arttıkça hücre inhibisyonu artmıştır. Ancak A549 kanser hücrelerinde düşük konsantrasyonlarda da önemli etki gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, leaves of wild pear (Pyrus elaeagnifolia) which have local names such as 'cördük' belonging to flora of Afyonkarahisar Büyükkalecik were used. The leaves of wild pear were collected from the mountains and dried for about 2 weeks before being exposed to direct sunlight. Extraction step was applied by grinding of dried leaves. Extraction time (30-45-60-75-80 min), temperature (25-30-40-55-70oC), ethanol con-centration (% 0-20-40-60-80) were studied by varying the parameters. The characteriza-tion of the phenolics in the leaf composition was carried out by HPLC. Chlorogenic acid (2,2%) has the highest concentration in the leaf, this was followed by catechin hydrate (1,1%) and routine (0,4%). Total phenolic content of samples was determined by Folin - Ciocalteu method. The highest values in the parameters were observed at approximately 45 minutes at 40 °C and % 60 concentration. DPPH method was used to determine the antioxidant capacity of samples. Antioxidant capacity showed an increase until 75 mi-nutes, 40 °C and %60 concentration, then a decrease was observed. The antimicrobial activities of extracts on the microorganisms such as Staphylococus aureus, Bacillus sub-tilis, Bacillus cereus, Escherichia coli, Listeria monocytogenes and Pseudomonas aeru-ginosa were determined by disk diffusion method. The cytotoxic effect of extracts on MCF-7 ile A549 of cancer cells was determined by MTT (3-(4,5)-dimethylthiazol-2yl)-2,5-dipheniyl tetrazolium bromide) test at optimum extraction conditions. However, it has been found that A549 also has a significant effect at low concentrations in cancer cells.