Afyonun güneybatı kesiminde yer alan (Tınaztepe güneyi-Büyükkalecik ve Küçükkalecik batısı) volkanik kayaçların minerolojik-petrolojik, jeokimyasal ve kökensel özelliklerin incelenmesi
- Tez No: 55405
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ERSEN BUKET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Ill ÖZET Bu tez çalışması, TÜBİTAK tarafından desteklenen“Afyon Yöresi Metamorfik ve Volkanik Kayaçlannın Jeolojik, Petrolojik ve Jeokimyasal încelenmesi-YBAG-0044/DPT”projesi kapsamında Afyon'un güneybatı kesiminde yer alan volkanik kayaçların mineralojik-petrografik ve jeokimyasal özelliklerinin incelenmesi ve bu bölgedeki volkanizmanm kökenine ve mekanizmasına açıklık getirebilmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaç doğrultusunda hareket edilerek, tez çalışması; arazi çalışmaları ve laboratuvar çalışmaları şeklinde iki bölümde yürütülmüştür. Arazi çalışmaları esnasında yaklaşık 150 km2'lik bir alanda 1/25.000 ölçekli jeolojik harita yapılmış ve bu alan içersinde kalan üç esas birimin (metamorfik kayaçlar, sedimanter kayaçlar, volkanik kayaçlar) birbirleriyle olan ilişkileri haritaya işlenmiştir. Tüm bu birimlere ait toplam 205 adet. örnek alınmıştır. Laboratuvar çalışmalarında, alınan örneklerden 198 adedinin mineralojik- petrografik incelemelerde kullanılmak üzere incekesidi yapılmış, 17 adedinin jeokimyasal yorumlamalarda kullanılmak üzere majör oksit-iz element XRF analizleri yapılmış, 13 adet örneğin de Microprobe analizleri yapılmıştır. Microprobe analizleri; Plajiyoklaz/K-feldispat (135), piroksen (97) biyotit (82), amfibol (6) ve olivin (1) olmak üzere toplam 321 fenokristal üzerinde gerçekleştirilmiştir. Bütün bu analizler ve incelemeler sonucunda, Afyon civarındaki volkanik kayaçların jeokimyasal özellikleri açısından bazı örnekler haricinde, genelde bileşimsel bir süreksizlik göstermedikleri ve kökensel olarak benzer oldukları ve bunların plaka içi alkali volkanizma ürünü oldukları sonucuna varılmıştır. Ayrıca, bu volkanik kayaçları oluşturan magmaların, fraksiyonel kristalleşme ve magma karışımı gibi süreçlerle evrimleştikleri ve kıtasal kabuğun sığ derinliklerinde yer alan farklı magma odalarından püskürtüldükleri düşünülmektedir. Kayaçların silisçe doygun olması, fenokristallerin kenar ve orta kısımları arasında gözlenen bileşimsel farklılıklar, kayaç matrikslerindeki dokusal farklılıklar, kemirilme dokuları, mikro ve makro boyutta anklavlann varlığı, dengesizlik mineral birlikleri ve majör oksitlerin grafiksel eğilimleri gibi özellikler, elde edilen sonuçları ve bunlara bağlı yorumlamaları ispatlamaktadır. Ayrıca, bu bölgedeki püskürümü başlatan esas mekanizmanın magma karışımı olduğu sonucuna varılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Afyon, magma karışımı, alkali volkanizma, ignimbirit, blok ve kül akışı oluşumu, fraksiyonel kristalleşme
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This study has been realised by the project of“Geological, Penological and Geochemical Investigation of Metamorphic and Volcanic Rocks in the Afyon Region-YBAG-0044/DPT”that supported by TÜBİTAK (Scientific and Technical Research Association of Türkiye) and aims to investigate mineralogical-petrographical and geochemical properties of the volcanic rocks situated at the southwest of Afyon, and also aims to clarify origin and mechanism of volcanic activity in the study area. For this purpose, the study has been carried out by two way; field studies and laboratory studies. During the field studies, 1/25.000 scaled geological map of approximately 150 km2 area has been made and relations between three major units that situated in the study area (metamorphic rocks, sedimentary rocks and volcanic rocks) have been shown on this map. Totally 205 rock samples have been collected for various purposes from these three units. During the laboratory studies, 198 rock samples have been prepared as transections for mineralogical and petrographical investigations, 17 rock samples have been selected for geochemical interpretations and major oxide and trace element contents have been determined by XRF methods and 13 samples have been selected for microprobe analysis. Microprobe analysis have been applied onto 321 phenocrysts, plagioclase/K-feldspar (135), pyroxene (97), biotite (82), amphibole (6) and olivine (1). As a result of all the analysis and investigations, it has been concluded that, volcanic rocks that situated around Afyon, in general, if their geochemical characteristics are considered, do not show compositional discontinuity except some samples, and they are originally monogenic and they are products of intraplate alkalic volcanism. In addition, it has been suggested that, the magmas which formed these volcanic rocks, have been evolved by some processes, like fractional crystallization and magma mixing (and also magma mingling) and these magmas have been erupted from different magma chambers that located at the shallow depths of continental crust. The features, like silica-oversaturated character of the rocks, compositional differences between rim and core of phenocrysts, textural differences between groundmasses, resorption textures of phenocrysts, existence of micro and macro enclaves, disequilibrium mineral assemblages and geochemical trends of major oxides, confirm the conclusions. It has also been concluded that, the essential mechanism that triggered eruptions, was magma mixing. KEY WORDS: Afyon, magma mixing, alkalic volcanism, ignimbrite, nuee ardente, crystal fractionation