Konya yöresi jeotermal suları ile emprenyeli ağaç malzemenin bazı özellikleri
Some properties of wood materials treated with geothermal waters from Konya region, Turkiye
  1. Tez No: 527851
  2. Yazar: ÖMER KAPLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ALİ VAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada jeotermal sularla muamele edilen kızılçam (Pinusbrutia Ten.) odununda bazı özelliklerin incelenmesi amaçlanmıştır. Deneylerde Konya Ilgın jeotermal alanında üç farklı kuyudan (SJ-1, SJ-3, SJ-5) alınan jeotermal sular kullanılmıştır. Kaynaklarından alınarak laboratuara getirilen jeotermal sular,± 2 °C hassasiyette, her kuyu türü için, jeotermal sıvıların oda sıcaklığı ve kaynaktan çıkış sıcaklığı olmak üzere ikişer farklı sıcaklıkta (SJ-1: 23 °C, 40.3°C, SJ-3: 23 °C, 38.4 °C, SJ-5: 23 °C, 40.9 °C) olmak üzere altı adet emprenye işleri sıvısı hazırlanmıştır. Sıcak - soğuk daldırma yöntemi uygulanarak yapılan emprenye işlemi sonunda örnekler üzerinde bazı fiziksel ve mekanik testler yapılmıştır. Elde edilen bulgular %95 güven düzeyinde istatistiksel anlamda analiz edilerek değerlendirilmiştir. Buna göre, jeotermal sular kontrol örnekleri ile kıyaslandığında jeotermal kaynaklardan alınan emprenye sıvıları kızılçam ağaç materyallerin yoğunluk, rutubet, genel olarak absorpsiyon ve retensiyon performansı SJ-5 jeotermal kaynağında artırmıştır. Kontrol örneklere göre incelediğimiz ve karşılaştırdığımızda su alma oranı %8 - %22 arasında ve ortalama %13 olarak artış meydana gelmiştir. Hava Kurusu Yoğunluk % 12 - %16 arasında ve ortalama %13 olarak artış meydana gelmiştir. Tam Kuru Yoğunluk SJ-5 kaynağı ile yapmış olduğumuz deneyde yaklaşık %3 azalmış olup SJ-1 kaynağının 23°C' deki emprenyesinde yoğunluk ortalama %14 seviyesinde artış göstermiştir. Eğilme direnci ve Eğilmede Elastikiyet modülünde ise %11 – %38 seviyeleri arasında azalma olmuştur. Liflere paralel basınç deneyi sonucunda kontrol örneklerine göre test grubu örnekler de ortalama % 21 azalma gözlemlenmiştir. Radyal ve teğet çekme dirençlerinde yaklaşık %30 oranında azalma olmuştur. Genişleme (Şişme) test grubu materyallerinin deneyinde ise kontrol grubuna göre ortalama %1 - %12 arasında azalma görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate some properties of red pine (Pinusbrutia Ten.) Wood treated with geothermal waters. Geothermal waters from three different wells (SJ-1, SJ-3, SJ-5) were used in the experiments in Konya Ilgın geothermal field. The geothermal waters taken from the sources taken from the laboratory are measured at two different temperatures (SJ-1: 23 ° C, 40.3 ° C, SJ-3: 23 °) for each well type with sensitivity to ± 2 ° C and room temperature of geothermal fluids and outlet temperature from the source C, 38.4 ° C, SJ-5: 23 °C, 40.9 ° C) were prepared. Some physical and mechanical tests were carried out on the samples at the end of the impregnation process by applying hot - cold dip method. The findings were evaluated statistically at 95% confidence level. Accordingly, when comparing geothermal waters with control samples, impregnation fluids from geothermal sources increased the density, humidity, overall absorption and retention performance of redwood wood materials in SJ-5 geothermal resources. According to the control samples, the rate of water uptake increased between 8% and 22% and on average 13% when compared. Air Dryness Density increased between 12% and 16%, with an average increase of 13%. Full Dry Density was reduced by about 3% in the experiment with the SJ-5 source and the density increased by an average of 14% at room temperature impregnation of the SJ-1 source. In the flexural strength and flexural elasticity modulus, there was a decrease between about 11% and 38%. As a result of the parallel pressure test on the blister, average 21% reduction was observed in the test group samples compared to the control samples. Radial and tangential tensile strengths have been reduced by about 30%. In the test of the expansion (swelling) test material, a reduction of 1% to 12% on average was observed compared to the control group.