An incentive payment model to future communication networks
Geleceğin haberleşme dünyası için bir ödeme sistemi model önerisi
  1. Tez No: 527852
  2. Yazar: FATİH KIHTIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERDANUR ALPASLAN, DR. KASIM ÖZTOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Telekomünikasyon dünyasındaki gelişmeler, müşterilerin hızlı ve güvenilir bağlantı hizmeti sunarak, cihazlarının depolama ve işleme yeteneklerini paylaşmalarına olanak sağlamıştır. Ancak bu evrim, gelecekteki telekomünikasyon ağlarındaki bilgi alışverişini teşvik etmek için bir teşvik sistemi oluşturulmasını gerektirmektedir. Bu tez çalışmasında, abonelerin kaynaklarını paylaşmaya teşvik etmek için kullanılan akıllı sözleşmeler ve blok zincirine dayalı bir teşvik mekanizması kullanılarak aboneler arasında bant genişliği ve işlem kaynakları paylaşılması için bir mekanizma öneriyoruz. Önerilen yöntemin üç kullanım durumu aracılığıyla uygulanabilirliğini gösteriyoruz; i) pub/sub sistemler, ii) multimedya verileri değişimi ve iii) cpu paylaşımı. Kullanıcılar arasında, ve kullanıcılar ve operatörler arasında TelCash adında bir evrensel ödeme sistemi öneriyoruz. Bu, mevcut dolaşım sorununa bir çözüm getiriyor ve x2x iletişiminde güven oluşturuyor. Önerilen yöntem telekomünikasyon sektöründeki roaming sorununu çözme konusunda büyük bir potansiyele sahiptir.
Özet (Çeviri)
The developments in telecommunication world have allowed customers share the storage and processing capabilities of their devices by providing services through fast and reliable connections. This evolution, however, requires building an incentive system to encourage the information exchange in the future telecommunication networks. In this thesis, we propose a mechanism to share bandwidth and processing resources among subscribers by using smart contracts and a blockchain based incentive mechanism, which is used to encourage the subscribers to share their resources. We demonstrate the applicability of the proposed method through three use cases; i) pub/sub systems, ii) exchanging multimedia data, and iii) cpu sharing. We propose a universal payment system named TelCash between the users and between the users and operators, which puts forward a solution for current roaming problem and establishes trust in x2x communications. TelCash has a great potential in solving the charges of roaming problem in telecommunication sector.