An experimental investigation on design and performance of plasma gasification systems
Plazma gazlaştırma sistemlerinin tasarım ve performansı üzerine deneysel araştırma
  1. Tez No: 527850
  2. Yazar: AYTAÇ ŞANLISOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELDA ÇARPINLIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 290
Özet
Syngas is produced through gasification of solid fuels. It includes carbonmonoxide (CO), carbondioxide (CO2), hydrogen (H2), methane (CH4) and low amount of hydrocarbon depending on the system operation conditions. In this study, gasification of solid fuels at various flow rate and plasma power by microwave plasma gasification is investigated. All the parameters; temperature, mass and content of syngas, fuel and ash, are measured and the comprehensive thermodynamic analysis of the process are carried out. The MCw gasifier consists of plasma generation system, gasification reactor, fuel-fluid supply system, process output (ash) collection system and measurement/data acquisition chain. The gasification of solid fuels; Russian, South African and Şırnak (Turkey) coals, pine tree and hornbeam sawdust and polyethylene is processed by MCw gasifier. The plasma gasification medium is formed of air and the air flow rate varies between 50 and 100 sL/min, the plasma power varies between 3 kW and 6 kW. According to the experimental results, the syngas temperature alters between 621 ℃ and 1276 ℃. The syngas production varies between 0.66 kg and 1.2 kg. The process energy efficiency ranges from 30.8 % to 86.04 %. The system energy efficiency changes from 20.6 % to 61.37 %.
Özet (Çeviri)
Katı yakıtların gazlaştırılması ile sentez gaz üretilmektedir. Sentez gazı sistem çalışma şartlarına bağlı olarak karbonmonoksit (CO), karbondioksit (CO2), hidrojen (H2), metan (CH4) ve düşük miktarda hidrokarbonlar içermektedir. Bu çalışmada, mikrodalga plazma gazlaştırma ile katı yakıtların farklı hava debisi ve plazma gücünde ele alarak gazlaştırılması incelenmektedir. Proses parametreleri; sıcaklık, sentez gazı, yakıt ve kül kütlesi, sentez gazı içeriği, yakıt içeriği, kül içeriği ölçülmektedir ve prosesin kapsamlı termodinamik analizi gerçekleştirilmektedir. Katı yakıtların enerji dönüşümünü esas alan MCw gazlaştırıcı; plazma üretim sistemi, gazlaştırma reaktörü, yakıt-akışkan besleme sistemi, proses çıktıları (kül) toplama sistemi ve ölçümleme-veri toplama sistemlerinden oluşmaktadır. MCw gazlaştırıcı ile gürgen ve çam talaşı, Şırnak-Türkiye, Rus ve Güney Afrika kömürü ve polietilen katı yakıtlarının gazlaştırılması gerçekleştirilmiştir. Plazma gazlaşma ortamı hava ile oluşturulmakta olup hava debisi 50 ile 100 sL/dak aralığında, plazma gücü ise 3 ile 6 kW aralığında değiştirilmiştir. Deney sonuçlarına göre, sentez gazı sıcaklığı 621 ℃ ile 1276 ℃ aralığında değişmektedir. Sentez gazı üretimi 0.66 kg ile 1.2 kg aralığında değişmektedir. Proses enerji verimliliği 30.8 % ile 86.04 % aralığında değişmektedir. Sistem enerji verimliliği 20.6 % ile 61.37 % aralığında değişmektedir.