Beam modulation in double gap virtual cathode oscillator
Çift açıklıklı sanal katot osilatöründe elektron demet modulasyonu
- Tez No: 527861
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞİMŞEK DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Basitliği, frekans ayarlabilirliği, dışardan uygulanan bir manyetik alana ihtiyaç duymaması bakımından virkatör dikkat çeken bir yüksek güçlü mikrodalga cihazıdır. Frekans ayarlanabilirliği, elektronik cihazların elektromanyetik darbelere dayanım testlerinde virkatöre önem kazandırmaktadır. Bunların yanısıra, esas olumsuz özelliği ise verim düşüklüğüdür. Verim düşüklüğünü gidermeye ve frekans ayarlanabilirliğini artırmaya dönük çalışmaların literatürde devam ettiği görülmektedir. Çift açıklıklı virkatör ise frekans ayarlanabilirliği, frekans istikrarı ve elektron demet modülasyonundan kaynaklanan mikrodalga verimliliği ile dikkat çekmektedir. Bu tezde çift açıklıklı virkatör dışardan uygulanan sinyal altında frekans ayarlanabilirliği, piston ve bağlaşım penceresinin çıkış EM gücüne etkisi bakımından incelenmiştir. Sinyal sağlama ile, erken mikrodalga salınımından dolayı verim artışı ve frekans kilitlenme davranışı gözlenmiştir. Pistonların farklı konumları için, teorik kovuk elektrik alan dağılımları incelenmiş ve elektrik alan dağılımının elektron demet merkezinde en yüksek değeri alması durumunda verim artışının tepe yaptığı görülmüştür. Bu virkatör yapısı için frekans ayar adımları geliştirilmiş ve farklı AK açıklıkları ve açıklık gerilimleri için uygulanabilirliği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Vircator is a promising high power microwave device when its simplicity, frequency tunability, lack of external magnetic field source are considered. Vircator gains importance especially susceptibility testing to electromagnetic pulses of electronic equipments with its tunability. Apart from advantages, main bottleneck of the vircator is its low effciency. Tunability and effciency enhancement studies are still continued in literature. Double gap vircator draws attention due to its tunability, generation frequency stability and microwave radiation efficiency result from beam modulation. This thesis examines double gap vircator in terms of tunability under external signal injection, effect of both plungers and coupling window on output electromagnetic power. With signal injection, efficiency increase, due to earlier start time, is obtained and frequency locking behavior of vircator is observed. For the various configurations of plungers, theoretical cavity field distributions are analyzed and it is obtained that efficiency is maximized when field distribution on beam center is at maximum. Tuning procedure for double gap vircator is developed and its applicability for different AK gap distances and gap voltages are shown.