Çift emişli ve çapraz kanat düzenli çarkı olan ayrılabilir gövdeli santrifüj pompa tasarımı ve imalatı
Design and manufacturing of a split case centrifugal pump with double suction impeller and staggered blade arrangement
- Tez No: 527870
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH SELİMEFENDİGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Günümüz teknolojilerinde gün geçtikçe önemli hale gelen enerji verimliliği konusu pompa teknolojisi içinde oldukça önemli bir hal almıştır. Pompalar genel olarak kurulacak olan sistemlerin ilk basamakları olduğu için kurulan sistemlerin enerji verimliliğine doğrudan etki etmektedir. Bu yüzden de artık günümüz pompa firmaları pompa verimliliklerini olabildiğince önem vermektedir. Bu yüzden de tasarlanan her pompa olabildiğince o özgül bandı için verilebilecek en yüksek verimde tasarlanmaya çalışılmaktadır. Her özgül hız bandının kendine has bir verimliliği mevcuttur. Bu yüzden bir pompa tasarlanırken pompanın bulunduğu özgül hız ailesine bakılarak pompa veriminin değeri hakkında yorum yapılmalıdır. Pompa imal edilmeden önce alıcılara taahhüt edilen manometrik basma yüksekliği, debi ve sistem verimi gibi özellikleri önceden saptayabilmek çok önemlidir. Bu tezde, ayrılabilir gövdeli merkezkaç pompanın imal edilmeden önce, Ansys Fluent programı ile pompa karakteristiği oluşturulup test sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy efficiency, which has become increasingly important in today's technologies, has become very important in pump technology. Since pumps are the first step of the systems to be installed in general, they have a direct impact on the energy efficiency of the installed systems. Because of this, today's pump companies are paying attention to pump efficiency as much as possible. Therefore, every pump designed is tried to be designed as high as possible for that specific speed band. Each specific speed band has its own unique productivity. Therefore, when a pump is designed, the value of the pump efficiency should be interpreted by looking at the specific speed family in which the pump is located. Before the pump is manufactured it is very important to be able to predict the characteristics such as head, flow rate and system efficiency that are committed to the receiver. In this thesis, before the split case centrifugal pump was manufactured, pump characteristics were created with the Ansys Fluent and compared with the test results.