Elektrospin yöntemiyle monomerden nanofiberlerin elde edilmesi ve optimum reaksiyon şartları
Production of nanofibers from monomer by electrospinning method and optimum reaction conditions
- Tez No: 527872
- Danışmanlar: PROF. DR. HİLAL GÖKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Elektrospining, yüksek bir elektrik alanı altında polimer çözeltilerinden mikrometreden nanometre düzeyine kadar polimer fiberlerin elde edildiği bir yöntemdir. Bu tez çalışmasında geleneksel polimer çözeltisi yerine, kloroform, hidroklorik asit ve hidrojen peroksit ile anilin monomeri kullanılarak monomerik çözeltiler hazırlandı. Anilin + hidroklorikasit - kloroform (AN-HC), anilin + hidroklorikasit - kloroform - hidrojen peroksit (AN-HCH) ve anilin + hidroklorik asit (AN-H), %60-%40 oranında hazırlanan bu çözeltilerden direkt olarak elektrospining yöntemiyle polianilin (Pani) fiberleri üretildi. Elde edilen bu fiberlerin yapısal özellikleri Kızıl Ötesi Fourier Dönüşüm (FTIR), UV-Visible ve Raman fotospektrometri kullanılarak Pani bantları tesbit edildi. İyot buharının katkılaması ile Pani fiberlerin optik özellikleri üzerindeki etkisi UV-Vis spektroskopisi ve iletkenliği 4-Probe tekniğiyle incelendi. Fiber geometrisi, morfolojisi ve elemental analizinde Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM-EDX) kullanıldı. Sentezlenen fiberlerin oligomer yapıda olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Electrospinning is a method in which polymer fibers are obtained from micrometers to nanoneters from polymer solutions under a high electric field. In this thesis, monomeric solutions were prepared by using aniline monomer with chloroform, hydrochloric acid and hydrogen peroxide instead of a conventional polymer solution. Aniline + hydrochloric acid - chloroform (AN-HC), aniline + hydrochloric acid - chloroform - hydrogen peroxide (AN-HCH), aniline + hydrochloric acid (AN-H), %60 -%40 of these solutions are prepared to directly produce (Pani) fibers by electrospinning method. The structural properties of these fibers were determined by Infrared Fourier Transformation (FTIR), UV-Vis and Raman photospectrometry. The effect of iodine vapor on the optical properties of Pani fibers was investigated by UV-Vis spectroscopy and the electrical conductivity by 4-Probe technique. Fiber geometry, morphology and elemental analysis were performed by Scanning Electron Microscope (SEM-EDX). The synthesized fibers were found to be oligomeric.