Esr spektrometresi için modülasyon alan kaynağının geliştirilmesi
- Tez No: 84067
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERTUĞRUL KARAÇUHA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada ESR (Elektro Spin Rezonans) spektrometresinde kullanılmak üzere AC bir yükseltecin tasarımı yapıldı. Tasarlanan ÂC yükselteç girişine frekansı ve genliği bilinen bir işaret uygulayıp, yükseltecin çıkışı ESR spektrometresindeki modülasyon bobinlerine uygulandı. Yükselteçten maksimum güç çekebilmek için gerekli fiziksel parametrelerin değerlerinin ne olması gerektiği araştırıldı. Çıkış akımının hangi parametrelere bağlı olarak değiştiği incelendi ve yükseltecin girişine uygulanan işaretin frekansıyla alakalı olduğu gözlendi. Yükseltecin girişine uygulanan işaretin frekans bandı, lineer akım- frekans çıkış verecek şekilde ayarlandı. Tasarımı gerçekleştirilen yükseltecin girişine giriş işareti olarak efektif 1-2 V [Volt] değerinde ve frekansı 100-1000 Hz arasında değişen işaretler uygulandı. Yükseltecin çıkışındaki yükseltilen işaretlerle modülasyon bobinleri beslendi. Çalışmamızda modülasyon bobinlerinden lineer ve maksimum akım akmasını sağlamak birinci amaç olduğundan yükseltecin giriş işareti efektif 1-2 V ve frekansı 100 Hz olduğunda bobinlerimizden 2.67 A [Amper] aktığı ölçüldü. Diğer frekans değerlerinde çekilen akım değerinin daha düşük olduğu gözlendi. Yükseltecimizin giriş empedansı 40 Q, çıkış empedansı 4-16 O ve aktif gücü 150 Watt olarak belirlendi..
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, design of an AC amplifier to be used in,E,SE (Electron Spin Resonance) spectrometer has been realized. An input signal with known frequency and amplitude was applied to the designed AC amplifier and the output of the amplifier was applied to the modulation coils of the spectrometer. The optimization of the physical parameters of amplifier for maximum power output were studied and the output current has been determined to depend on the input signal frequency. And therefore, the frequency band has been adjusted so as to give linear current-frequency output curve. Designed amplifier, has been subjected to an input signal with effective 1-2 V [Volt] and frequency range between 100-1000 Hz. Modulation coils were loaded with the amplified signals from the output of the amplifier. Since the primary goal was to provide a maximum power which linearly depends on the frequency, it was observed that for the effective input signal of 1-2 V with an frequency 100 Hz, the current from the coils has the value of 2.67 A. The current value under other loading cases with other frequencies were observed to be less. The active power, input and output impedance of the amplifier were determined to be 150 W, 4 Q and 4-16 Q. respectively.