Türkiye'de üniversitelerin akademik yayın performansı (2014-2017)
Academic publication performance of Turkish universities (2014-2017)
- Tez No: 527915
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MALİK YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye'deki üniversitelerin yayın performanslarını incelemek, yapılan bilimsel yayınların nitelik ve nicelik yönünden değerlendirmeleri yapılarak söz konusu bulgular ışığında disiplinler arasındaki farklılıkları ve benzerlikleri ortaya koymaktır. Ayrıca Türkiye'deki üniversitelerin bilimsel yayın politikaları hakkında çok yönlü değerlendirmeler yapılarak öneriler sunmak da araştırmanın diğer amaçları arasındadır. Türkiye'deki üniversitelerin akademik yayın performanslarını tespit etmek için Web of Science ve InCites veritabanları ile URAP'dan (University Ranking by Academic Performance) tüm veriler elde edilmiştir. Ulaşılan veriler, SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) yazılımı aracılığıyla analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine academic publication performance of Turkish universities and to evaluate scientific publications in terms of quality quantity. Regarding the findings, the study reveals differences and similarities between the disciplines. Furthermore, conducting versatile assessments on scientific publication policies of the Turkish universities and asserting suggestions are among subsidiary aims of the study. Data of the study collected from Web of Science database, URAP (University Ranking by Academic Performance) and InCites database to determine the academic publication performance of universities in Turkey. The data were analyzed by using SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) software.