Determination of the heart beats on single arm ECG signals by using computational methods
Hesaplamalı yöntemler kullanılarak tek kol EKG işaretleri üzerinde kalp ritminin belirlenmesi
- Tez No: 527933
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tezin amacı EKG sinyalinden kalp ritmini analiz eden hızlı ve basit bir otomatik bilgisayarlı yöntem geliştirmektir. Sistem beş EKG elektrodundan, bir bilgisayara özelleştirilmiş bir donanımdan (ADS1298ECG FE) ve MATLAB programından oluşur. İlk önce, bir veri seti hazırlamak için, her bir kişinin sol koluna yerleştirilmiş EKG elektrotları. Başarılı kontrol sonuçları için, aynı zamanda özelleştirilmiş donanım (ADS1298ECG FE) ile eşzamanlı olarak çift kol sinyalleri topluyoruz. EKG sensörlerinden gelen tüm veriler bilgisayara kaydedilir. Ardından, literatür yöntemlerini kullanarak EKG sinyallerini analiz etmek için bir MATLAB kodu hazırlanır. Veri kümesindeki her EKG sinyali, bu analizör koduyla işlenir ve sol koldan elde edilen sonuçlar, ilk olarak çift kol deneyleri ve önceki yöntemlerin değerleri ile karşılaştırılır ve yorumlanır. Araştırmada kullanılan veri kümesi çok küçük olmasına rağmen, ulaşılan başarı bu tür bir sistemin faydalı olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to develop a quick and simple automated computerized method that analyzes the heart rhythm from ECG signal. The system consists of five ECG electrodes, customized hardware (ADS1298ECG FE) and MATLAB program on a computer. At first, to prepare a dataset, ECG electrodes placed on the left arm of each person. In order check the final success, we also collect dual-arm signals simultaneously by customized hardware (ADS1298ECG FE). All data from the ECG sensors are recorded on the computer. Then a MATLAB code is prepared to analyze ECG signals by inspiring literature methods. Each ECG signal in the dataset is processed with this analyzer code, and the results from left-arm are compared and commented at first with ones of dual-arm experiments and also with the values of the previous methods. Although the dataset used in the study is very small, the reached success shows that this kind of a system can be useful.