Bölge planlama kapsamında İstanbul'un kuzeyindeki projelerin olası çevresel etkileri
Possible environmental effects of Istanbul's northern projects within the scope of regional planning
- Tez No: 527955
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 267
Özet
Tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; İstanbul'un coğrafi konumu, jeomorfolojik özellikleri, iklim özellikleri, bitki örtüsü, toprak özellikleri ve su kaynakları gibi fiziki özellikleri ele alınmıştır. İstanbul'un yerleşmelerin yoğun olduğu güney kesimiyle doğal alanların fazla olduğu kuzey kesiminin karşılaştırması yapılmıştır. İkinci bölümde İstanbul'un tarihsel gelişimine ve bu gelişim sürecindeki nüfus ve yerleşme verilerine yer verilmiştir. İstanbul'un kurulduğu noktadan çevreye doğru gelişim süreci nedenleriyle ve etkileriyle ele alınmıştır. Üçüncü bölümde İstanbul'un ekonomik özelliklerine yer verilmiştir. İlin güneyinde yoğunlaşmış olan sanayi faaliyetlerinin ve ulaşım ağlarının şehrin gelişimi üzerindeki etkisiyle, çevre ve arazi kullanımı üzerinde meydana getirdiği değişimler ele alınmıştır. Dördüncü bölümde bölge kavramına ve bölgesel planlama anlayışına yer verilmiştir. İstanbul'da yapılan projelerle çıkarılan farklı kanunların uyuşmazlıklarına değinilmiştir. Beşinci bölümde İstanbul'un doğal kaynaklar bakımından zengin olan kuzey kesimini etkileyecek olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü, 3.Havalimanı, Kanal İstanbul ve farklı ilçelerdeki konut projeleri ele alınmış; bu projelerin olası çevresel etkilerine yer verilmiştir. Kuzeyde devam eden bu projelerin etkileri genel olarak değerlendirilmiş ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The thesis consists of five parts. In the first chapter; The geographical location, geomorphological features, climatic characteristics, flora, soil characteristics and water resources of Istanbul are discussed. The comparison of the southern part, where the settlements of Istanbul are concentrated, and the northern part where the natural areas are abundant were made. In the second part, historical development of Istanbul and the population and settlement data of this development period are given. The process of development towards the periphery from the point where Istanbul is established has been taken up for reasons and effects. The third section deals with the economic characteristics of Istanbul. The influence on the development of the city and the changes that have brought about on the environment and land use of industrial activities and the transportation networks which is settled in the south of the province are discussed. In the fourth chapter, concept of region and understanding of regional planning are given. The conflicts between the different laws about environment and the projects which are made in Istanbul are mentioned. In the fifth chapter, Yavuz Sultan Selim Bridge, İstanbul's New Airport, Kanal Istanbul and housing projects in different districts, which will affect the northern part of İstanbul where is rich in natural resources are mentioned and the effects of these projects over environment are explored. The interactions of the projects in the north of İstanbul are evaluated in general and the recommendations are given.