Economic concentration, labor misallocation and exchange rate shocks
Ekonomik yoğunlaşma, işgücü dağılımı ve döviz kuru şokları
- Tez No: 527954
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MALİK ÇÜRÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu analizde ekonomik aglomerasyonun kaynak dağılımı üzerinde olan etkisini ampirik olarak araştırdım. 2005-2015 yılları arasında, Türkiye'deki imalat firmalarını ve firma spesifik döviz kuru şoklarını arz/talep değiştiricisi olarak kullandım. Sonuçlarım, (i) ekonomik yığılmanın olduğu bölgelerde endüstri-seviyesindeki kaynak dağılımı etkinliğinin daha yüksek olduğunu, (ii) firma-seviyesindeki çarpıklıkların yoğun bölgelerde daha az olduğunu (iii) yoğun işgücü piyasalarının firma seviyesindeki çarpıklıkların kısa vadeli şoklara olan tepkisini azalttığını gösteriyor.
Özet (Çeviri)
In this paper, I empirically investigate the effect of economic agglomeration on resource misallocation. Using data on the universe of manufacturing firms in Turkey between 2005 and 2015 and firm specific exchange rates as exogenous supply/demand shifters, I show that (i) industry level allocative efficiency is higher in agglomerated areas, (ii) firm-level distortions are lower in denser areas, (iii) thick labor markets mitigate the response of firm-level distortions to short-run fluctuations.