Psikoloji öğrencilerinde depresyonun yordayıcısı olarak öz yeterlik ve beden algısı
Efficiency and physical significance as a prevention of depression in psychology students
  1. Tez No: 527962
  2. Yazar: NESLİHAN KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN EBADİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Depresyon bireylerin genel sağlığını olumsuz yönde etkileyen ciddi bir sendromdur. Beden algısı ve bireylerin genel öz yeterlilikleri depresyonun oluşumuna zemin hazırlamaktadır. Bu çalışmanın amacı psikoloji öğrencilerin depresyonun yordayıcısı olarak öz yeterlilik ve beden algısı düzeylerinin incelenmesidir. Bu amaçla yapılan çalışmaya 39 erkek ve 151 kadın olmak üzere toplam 190 kişi katılmıştır. Katılımcılara sosyodemografik veri formu, Genel Öz Yeterlilik Ölçeği, Beden Algısı Ölçeği ve Beck Depresyon Ölçeği uygulanmıştır. Yapılan hipotez testleri sonucunda erkeklerin beden algısı puanlarının ve düzenli sigara kullananların depresyon puan ortalamalarının anlamlı şekilde yüksek olduğu görülmüştür. Beden algısı düşük olanların depresyon toplam puan ortalamalarının anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur. Yapılan korelasyon analizi sonucunda beden algısı ile depresyon toplam puanları arasında ve genel öz yeterlilik ile depresyon toplam puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı korelasyon katsayısı elde edilmiştir. Son olarak yapılan regresyon analizi sonucunda genel öz yeterlilik ve beden algısı toplam puanlarının depresyon toplam puanını anlamlı şekilde yordadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Depression is a serious syndrome that affects the general health of individuals. Body perception and general self-sufficiency of individuals are some of the causes of the formation of depression. The purpose of this study is to examine the levels of self-efficacy and body perception as the predictors of depression in psychology students. A total of 190 people, 39 males and 151 females, participated in the study. Participants were given sociodemographic data form, General Self-efficacy Scale, Body-Perception Scale and Beck Depression Scale. As a result of the hypothesis tests, it was seen that the average scores of men's body perception and the depression scores of regular smokers were found significantly high. The mean score of depression was found significantly higher in subjects with low body perception. As a result of the correlation analysis, a statistically significant correlation coefficient was found between the body perception and depression total scores and between the general self-efficacy and depression total scores. Finally, the regression analysis showed that the total scores of the general self-efficacy and body-perception measures significantly correlated with depression total score.