Ortaöğretimde X kromozomuna bağlı kalıtım konusunun model ve yazılım destekli öğretiminin akademik başarıya etkisi
The impact of using 'modelling and software based teaching' on teaching success in the 'X-linked inheritance' lesson in the secondary school students
- Tez No: 527970
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGİN HAMZAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı,“cinsiyete bağlı kalıtım”konusunun öğretiminde, öğretim materyali olarak model ve yazılımın kullanılmasının öğrencilerin akademik başarılarına etkisini ve sürece yönelik öğrenci görüşlerini araştırmaktır. Araştırmanın çalışma grubunu 2016-2017 öğretim yılında, Ankara ili Altındağ ilçesindeki bir lisenin onuncu sınıfında öğrenim görmekte olan 97 öğrenci (kontrol grubu: 31, deney 1(model) grubu : 33 ve deney 2 (yazılım) grubu: 33) oluşturmuştur. Öğretim materyallerinin başarısı ön test, son test ve kalıcılık testi kullanılarak karşılaştırılmış, ayrıca yarı yapılandırılmış görüşme formu ile öğrencilerin öğretim materyalleri hakkındaki görüşleri alınmıştır. Elde edilen veriler SPSS 24.0 paket programı kullanarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of using educational materials such as“model”and“software”on the academic achievement of students on“sex dependent inheritance”lesson and to investigate the student views on this educational process. The study group consisted of 97 students (control group: 31, study group 1 (model): 33 and study group 2 (software group): 33) who were in the 10th grade in a high school in the province of Altındağ, Ankara in the academic year of 2016-2017. The success of teaching materials was compared using pre-test, post-test and retention test. In addition, semi-structured interview form which includes students' views on training methods were taken. The obtained data were analyzed using the SPSS 24.0. Study result show that the post-test achievement scores of the students in the study group 1 (model) and study group 2 (software group) were significantly higher than the achievement test scores of the students in the control group (p< .05). The students in the study group 1 (model) were found to have a higher post-test achievement scores than the students's in the study group 2 (software group) (p= .004). In addition, the post-test achievement scores of the students in all groups were significantly higher than the pre-test achievement scores. As a result, it seems that the model and software which were designed to support education on“sex-linked inheritance”facilitate learning, contribute to the concretization of the subject, and increase success. Further studies with larger study group are needed to support these findings.