Sosyal medya reklamlarında ünlü kullanımı
Celebrity endorsement in social media marketing
- Tez No: 528020
- Danışmanlar: PROF. DR. METE ÇAMDERELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada; geleneksel mecralardaki reklamcılık sektörünün artık yerini sosyal medya reklamcılığına bıraktığı ve dijital medyada daha aktif ve daha farklı stratejilerle kullanıldığı anlatılmaktadır. Çok bilindik bir pazarlama stratejisi olan reklamda ünlü kişi kullanımı sosyal medyada da o mecraların içerik ve yapısına uygun bir şekilde uyarlanarak kullanılmaktadır. Sosyal medyada ünlülerin reklam yaptığı birçok farklı site ve uygulama bulunmaktadır. Şu sıralar bunlar içerisinde en yaygın ve en aktif kullanılanı Instagram'dır. Bu sebeple bu çalışmada ünlü kişilerin markalarla Instagram üzerinden ortak yaptıkları reklam paylaşımları incelenecek ve bu reklam paylaşımları içerik analizleri ile açıklanacaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to explain that social media marketing takes place traditional media and it is is used more active and more different strategy on the advertising industry. Using celebrities in advertising is a very common and known marketing strategy and it is also used in social media with a suitable context. There are lots of web-sites and applications in social media which are used by celebrities for advertising. Within these social media channels, the most common and active one is Instagram. Because of the fact that, in this study will be examined that the advertising posts which are shared the celebrity and the brand at the same time via Instagram and these advertising posts are will be explained with the content analysis method.