Güvenli okula ilişkin öğretmen görüşlerinin bazı demografik değişkenlere göre incelenmesi
The study of the examination of the teachers' opinions on safe school by some demographic variables
- Tez No: 528023
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT GÜRKAN GÜLCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokullarda çalışmakta olan öğretmen ve yöneticilerin güvenli okula ilişkin algı düzeylerini belirlemek ve bu algı düzeyinin çeşitli değişkenler (cinsiyet, çalışmış olduğu ilçe, görev, kıdem, branş, mezun olunan en son okul, okuldaki öğrenci mevcudu) açısından farklılaşıp farklılaşmadığını ortaya koymaktır. Çalışmaya, Ankara ilinin 9 merkez ilçesindeki 52 ortaokuldan seçilen toplam 368 öğretmen ve yönetici katılmıştır. Ancak, veri analizine sadece 351 öğretmen ve yöneticiden elde edilen veriler dahil edilmiştir. Veri toplama aracı olarak Colorado Üniversitesi tarafından geliştirilen ve daha sora Tükçe'ye uyarlanan Güvenli Okul Ölçeği kullanılmıştır. Bu ölçek, beşli Likert türünde 36 madde ve altı alt boyuttan oluşmaktadır. Veriler, betimsel ve yordamsal (bağımsız gruplar t-test ve ANOVA) analiz teknikleri kullanılarak analiz edilmiştir. Katılımcıların en düşük algı düzeyi okul güvenliği ve kayıt sistemi boyutu iken, en yüksek algı düzeyi ise risk altındaki öğrencilerin değerlendirilmesi ve yönlendirilmesi boyutunda ortaya çıkmıştır. Katılımcıların güvenli okula ilişkin algı düzeyleri cinsiyete göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Katılımcıların güvenli okula ilişkin algı düzeyleri çalıştıkları ilçeye göre anlamlı bir farklılık göstermektedir. Katılımcıların öğretmen veya yönetici/rehber öğretmen olma durumuna göre güvenli okul algılarının anlamlı bir şekilde farklılaştığı görülmektedir. Buna göre, yönetici ve rehber öğretmenlerin güvenli okula ilişkin algı düzeyleri öğretmenlere göre daha yüksektir. Katılımcıların güvenli okul algı düzeylerinin onların mesleki kıdem durumlarına göre anlamlı bir farklılık göstermediği görülmektedir. Katılımcıların güvenli okula ilişkin algı düzeyleri branşlarına göre anlamlı bir farklılık göstermektedir . Katılımcıların güvenli okula ilişkin algı düzeylerinin öğrenim durumuna göre anlamlı bir farklılık göstermediği görülmektedir. Katılımcıların güvenli okula ilişkin algı düzeyleri çalıştıkları okulların öğrenci mevcuduna göre anlamlı bir farklılık göstermektedir. 1501 ve üzeri mevcutlu okullarda çalışan öğretmenlerin güvenli okula ilişkin algı düzeyleri, 500-1000 öğrenci mevcutlu okullarda çalışan öğretmenlerin algı düzeylerinden istatistiki olarak anlamlı bir şekilde yüksektir. Katılımcıların güvenli okula ilişkin algı düzeylerinin medeni duruma göre anlamlı bir farklılık göstermediği görülmektedir. Elde edilen bulgulara bağlı olarak, ileriki araştırmalara yönelik olarak örneklem büyüklüğü, katılımcı profili, katılımcı türü, araştırma yöntemi bakımından öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to determine middle school teachers' and managers' perception level regarding safe schools and whether their perception levels differs in terms of various variables (gender, district, type of work, major, the last graduated school, number of the students in the school). A total number of 368 teachers and managers selected from 52 middle schools in nine central district of Ankara participated in the study. But, only the data collected from 351 were included into the data analysis procedures. As for data collection instrument, Safe School Scale which was originally developed in English by University of Colorado and later adapted into Turkish was used. The scale consists of 36 items on five point Likert scale and includes six sub-scales. The data collected was analyzed using descriptive and inferential (independent t-test and ANOVA) statistics. Participants' perception level was the lowest in the sub-scale of school safety and recording system while their perception level was the highest in the sub-scale of evaluation and guidance of students at risk. Participants' perception level regarding safe school did not significantly differ in terms of gender. Participants' perception level regarding safe school significantly differed in terms of the district of the school where teachers were working. Participants' perception level regarding safe school significantly differed in terms of type of work (teacher vs manager / guide teacher). Managers' - guide teachers' perception level regarding safe school was significantly higher than teachers' perception level. Participants' perception level regarding safe school did not significantly differ in terms of seniority. Participants' perception level regarding safe school significantly differ in terms of major. Participants' perception level regarding safe school did not significantly differ in terms of last graduated school. Participants' perception level regarding safe school significantly differ in terms of. Teachers working in the school with 1501 and above students demonstrated significantly higher perception level than those in the school with 500 – 100 students. Participants' perception level regarding safe school did not significantly differ in terms of their marriage status. Based upon the findings, several suggestions related to sample size, participant profile, participant type and research method for further researches were proposed at the end of the study