Kadın yöneticilerin kariyer engelleri: Cam tavan sendromuna ilişkin okul yönetici görüşlerinin incelenmesi
Career obstacles of women administrators: Investigating the school administrators' views related to glass ceiling syndrome of women administrators
  1. Tez No: 528052
  2. Yazar: ZEHRA ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT GÜRKAN GÜLCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu araştırmanın amacı, kadın yöneticilerin yönetim kademelerine gelme sürecinde, ailevi, kurumsal, cinsiyet temelli ve toplumsal ön yargı kaynaklı, kariyer ve cam tavan engeller ile bu engellerle başa çıkma stratejilerini eğitim kurumu yöneticilerinin görüşleri doğrultusunda saptamaktır. Araştırma, nitel bir araştırmadır. Araştırmada, veri toplama aracı olarak, demografik bilgilerin ve 12 maddelik yönetici görüşme sorularının yer aldığı yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Ortaya çıkan veriler, içerik analizi yöntemiyle analiz edilerek kavramsal çerçeve, görüşme soruları ve bulgulara dayalı oluşturulan 12 kategori ve bu kategorilere yönelik alt kategoriler çerçevesinde açıklanıp yorumlanmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar incelendiğinde, müdür kadrosunda daha çok erkeklerin; müdür yardımcısı kadrosunda ise daha çok kadın yöneticilerin çalıştığı; erkek katılımcıların tamamının evli; kadın katılımcıların yarıdan fazlasının bekâr olduğu; doktora mezunu eğitim yöneticisinin hiç olmadığı; yüksek lisans düzeyinde ise, kadın yöneticilerin oranının daha fazla olduğu belirlenmiştir. Evlilik ve çocuk, kariyer süreci için engel; bekârlık ise kadın katılımcılara göre kariyer yapmada avantaj olarak görülmektedir. Kariyer gelişim sürecinde en büyük desteğin aileden alındığı görülmekle birlikte, kadınların, hemcins desteği almadıkları saptanmıştır. Erkeklerin informal ilişkileri kadınlara oranla daha fazla kullandıkları; kadın yöneticilerin toplumsal yaşamda cinsiyetçi tutum, davranış ve ön yargılara maruz kaldığı; kadın yöneticilerin iş disiplinlerinin daha fazla olduğu; mesai şartları karşısında ise daha çok evli kadın yöneticilerin zorlandığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the strategies to cope with these hurdles with career and glass ceiling obstacles in the process of coming to the management stages of the female managers, family oriented, institutional, gender based and social prejudiced. Research is a qualitative research. In the study, a semi-structured interview form with demographic information and 12-item executive interview questions was used as a data collection tool. The resulting data were analyzed by content analysis and explained and interpreted within the framework of the conceptual framework, interview questions and 12 categories created based on findings and subcategories for these categories. When the results obtained from the research are examined; more of the men in the principal's staff; In the assistant manager position, more women managers work; married of all male participants; more than half of the female participants are single; doctoral graduate education director has never been; and that the ratio of female managers is higher in the graduate level. Marriage and child, obstacle to career process; while bachelors are seen as an advantage in making a career as compared to female participants. Although it seems that the greatest support in the career development process was taken from the family, it was determined that the women did not receive support from the family. Men used informal associations more than women; women managers are exposed to sexist attitudes, behaviors and prejudices in social life; female managers have more disciplines of work; it was found that married women managers were more difficult in the face of working conditions.