Özel ve devlet okullarında çalışan ilköğretim 1. ve 2. sınıf öğretmenlerinin okul öncesi eğitimi alarak kendi sınıflarına gelen çocuklara bakış açıları
It is examined that whether there exists a difference between the ideas of class teachers about the children who got pre-school education before they cameto their class
  1. Tez No: 215289
  2. Yazar: ÖZNUR DUMAN ELGÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA TEZEL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu araştırma ile özel ve resmi devlet İlköğretim okullarında çalışan birincive ikinci sınıfı okutan sınıf öğretmenlerinin okul öncesi eğitimi alarak kendisınıflarına gelen çocuklara bakış açıları arasında fark olup olmadığına bakılmıştır.Araştırmanın evrenini, Ankara ili merkez ilçelerinde özel ve resmi devletokullarının 1. ve 2. sınıfını okutan sınıf öğretmenleri oluşturmaktadır. Elde edilenverilere göre araştırmanın evreni içinde 4788 öğretmen bulunmaktadır. Araştırmanınevreni içinden basit rastgele örneklem seçme yolu ile 280 öğretmenin ölçeğeverdikleri cevaplar örneklemi oluşturmuştur.Araştırmada demografik bilgiler bölümü frekans dağılımı ile gösterilmiştir.Özel ve resmi devlet İlköğretim okullarında ilk kademede çalışan birinci ve ikincisınıfı okutan sınıf öğretmenlerinin okul öncesi eğitimi alarak kendi sınıflarına gelençocuklara bakış açıları arasında fark olup olmadığını belirlemek için araştırmacıtarafından geliştirilen Likert tipi ölçek kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizleriS.P.S.S 10.0 (Statistical Package for Social Sciences) programıyla yapılmıştır.Araştırmanın alt problemlerinin çözümlerinde ise kategori sayısına göre uygun olan ttesti ya da ANOVA testi kullanılmıştır. İstatistik çalışmalarında 0.05 düzeyindeanlamlılık aranmıştır.Bu araştırma sonucunda öğretmenlerin çalıştıkları kurum ile okul öncesieğitimi almış ve almamış olan çocuklara bakış açıları arasında 0.05 manidarlıkdüzeyinde fark olmadığı, cinsiyetleri, yaşları, öğrenim durumları ve meslekikıdemleri ile okul öncesi eğitimi almış ve almamış olan çocuklara bakış açılarıarasında 0.05 manidarlık düzeyinde fark olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
By this research, it is examined that whether there exists a difference betweenthe ideas of class teachers about the children who got pre-school education beforethey came to their class.The media of research consists of 1st and 2nd class teachers of formal andprivate government schools in central districts of Ankara. Acoording to the obtaineddata there exists 4788 teachers in research media. The answers of 280 teachers to themeasure from the sample by using random sample from the research media.In the research, the demographic data part is shown as frequency dispersion.To define whether there is a difference between the ideas of the teachers who worksat 1st and 2nd class of first degree of formal and private government primary schools,the Likert type measure is used. The analysis of the obtained data is made by S.P.S.S.(Statistical Packege of Social Sciences) program. In solving of sub-problems ofresearch, the t test and the ANOVA test are used according to the category number. Itis desired 0.05 level significance at statistical works.As a consequence of these studies, it was understood that there is nodifference at the level of 0.05 significance between the institution of the teachers andtheir view to the pre-school educated and not pre-school educated children, whilst,there is a difference at 0.05 significance level between their sex, age, education stateand professional seniority and their view to the pre-school educated and not preschooleducated children.iiiÖNSÖZBu araştırma, özel ve resmi devlet İlköğretim okullarında