Doğal ve cerrahi menopoza giren kadınlarda cinsel fonksiyon bozukluklarının ve depresyon durumlarının belirlenmesi
Determination of sexual function disorders and depression situations in women entering natural and surgical menopause
  1. Tez No: 528089
  2. Yazar: AYŞE DURUKAN DURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM SİNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Doğal ve Cerrahi Menopoza Giren Kadınlarda Cinsel Fonksiyon Bozukluklarının ve Depresyon Durumlarının Belirlenmesi Araştırma, doğal ve cerrahi menopozda olan kadınların cinsel işlev bozuklukları ve depresyon durumlarını değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Ankara'da özel bir hastanenin kadın doğum polikliniğine başvuran doğal ve cerrahi menopozda olan kadınlar oluşturmuştur. Araştırmada örneklem seçilmemiş Haziran 2016- Ocak 2017 tarihleri arasında kadın doğum polikliniğine başvuran kadınların tümüne ulaşılması hedeflenmiş, 71'i doğal ve 71'i cerrahi menopozda olan toplam 142 kadınla araştırma tamamlanmıştır. Verilerin toplanmasında; veri toplama formu, Kadın Cinsel İşlev Ölçeği (KCİÖ) ve Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) kullanılmıştır. Veri toplama formları, araştırmacı tarafından kadın doğum polikliniğinde bulunan ayrı bir odada yüz yüze görüşme yöntemi kullanılarak uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler ortalama, standart sapma, Mann Whitney U, Kruskal Wallis H testi ve Pearson korelasyon katsayısı kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmada doğal menopozda olan kadınların yaş ortalamaları 53.37±5.56, cerrahi menopozda olan kadınların yaş ortalamaları ise 51.32±6.86 olarak bulunmuştur. Kadınların eğitim düzeyleri, çalışma durumları, gelir düzeyleri ve sosyal güvence durumları her iki grupta da benzer bulunmuştur. Kadınların çoğunluğunun; menopoz öncesi cinsel sorunlarının olmadığı, menopoz sonrası cinsel yaşamla ilgili yaşanılan sorunların arttığı ve kadınların cinsel sorunlarıyla ilgili danışmanlık almadıkları saptanmıştır. Araştırmamıza katılan doğal menopozda olan kadınların, kadın cinsel işlev ölçeği puan ortalamalarının 19.95±6.35, cerrahi menopozda olan kadınların ise puan ortalamalarının 17.48±7.28 olduğu bulunmuştur. Doğal menopozda olan kadınların Beck depresyon ölçeği puan ortalamalarının 10.17±8.36 olduğu, cerrahi menopozda olan kadınların puan ortalamalarının ise 13.86±10.98 olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Determination of Sexual Function Disorders and Depression Situations in Women Entering Natural and Surgical Menopause The study was conducted as a descriptive study to assess the sexual dysfunction and depression status of women with natural and surgical menopause. The population for the research was formed by women in natural and surgical menopausal state who have applied to the gynecology and obstetrics policlinics in private hospital of Ankara. In the present study, it was aimed to reach all women who applied to the Obstetrics and Gynecology Clinic between June 2016 - January 2017, and a total of 142 women with 71 natural and 71 surgical menopause were completed. Data collected were used in the data collection form, the Female Sexual Function Index (FSFI) and the Beck Depression Inventory (BDI). Data collection forms were applied by the researcher using face-to-face interviews in a separate room in the Obstetrics and Gynecology Clinic. The data were analyzed using the mean, standard deviation, Mann Whitney U, Kruskal Wallis H test and Pearson correlation coefficient. In the study, the average age of women with natural menopause was 53.37±5.56, and the average age of women with surgical menopause was 51.32±6.86. Women's education levels, working conditions, income levels and social security status were similar in both groups. Most women have no sexual problems before menopause and the number of problems related to sexual life after menopause the majority of women are experiencing have increased, and it is revealed that they didn't get counseling for women's sexual issues. The mean FSFI scores of women with natural menopause who participated in our study were found to be 19.95 ± 6.35 and the mean scores of women with surgical menopause were 17.48 ± 7.28. The BDI score averages for women wtih natural manopause are 10.17 ± 8.36, and the points averages for women with surgery menopause are 13.86 ± 10.98.