Biyoloji eğitiminde popüler medya kaynakları kullanımının öğrencilerin biyoloji dersine yönelik tutumlarına etkisi
Effect of using popular media resources on the attitudes of the students towards the biology lesson
- Tez No: 528100
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmada popüler medya kaynaklarının, ortaöğretim 10. sınıf öğrencilerinin, Biyoloji dersine yönelik tutumlarına etkisi incelenmiştir. Araştırmada ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Veri toplama araçları kontrol ve deney gruplarına ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2015-2016 Eğitim-Öğretim yılı II. Döneminde Kahramanmaraş ili sınırları içerisindeki bir Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi 10. sınıf öğrencileri oluşturmuştur. 10. sınıfı oluşturan üç şubeden rastgele bir şube kontrol, bir şube deney grubu olarak seçilmiştir. Kontrol grubunda ders kitabı kullanılarak soru cevap yöntemlerini esas alan öğretmen merkezli öğretim yöntemi, deney grubunda ise popüler medya kaynakları kullanılarak biyoloji öğretimi uygulanmıştır. Deneysel uygulama öncesinde her iki çalışma grubuna da“Biyoloji Dersi Tutum Ölçeği”(BDTÖ) ön test olarak uygulanmıştır. Bu veri toplama aracı deneysel işlemin sonunda kontrol ve deney grubundaki öğrencilere tekrar uygulanarak, araştırma süreci öncesi ve sonrası elde edilen puanlar arasında anlamlı fark olup olmadığı belirlenmeye çalışılmıştır. Biyoloji dersinde 10. sınıf öğrencilerine“Modern Genetik Uygulamaları”ünitesinde, araştırmada öğrencilerin biyoloji dersine yönelik tutumlarını belirleyebilmek için“Biyoloji Dersi Tutum Ölçeği”son test olarak iki gruba da yeniden uygulanmıştır. Verilerin analizinde bağımsız ve bağımlı gruplar için t-testi analizleri kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda elde edilen veriler biyoloji dersinde popüler medya kaynakları kullanımının, ortaöğretim 10. sınıf öğrencilerinin biyoloji dersine yönelik tutum düzeylerini artırmada etkili olduğunu göstermiştir. Biyoloji dersine yönelik tutum düzeylerini artırmada popüler medya kaynaklarının kullanımı ile uygulanan öğretimin ders kitabı kullanılarak soru cevap yöntemlerini esas alan öğretmen merkezli öğretim yönteminin kullanıldığı yöntem ile uygulanan öğretime kıyasla daha etkili olmasının temel nedeni öğrencilerin somut ve soyut kavramlara ilişkin bilgileri görerek daha iyi öğrenme gerçekleştirdiği ile açıklanabilir. Bu bağlamda biyoloji öğretiminde popüler medya kaynaklarının kullanılmasının öğrenme ortamının geliştirilmesinde katkı sağlayacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this research, the effects of popular media sources on the attitudes of the secondary education 10th grade students to the Biology lesson were examined. In the study, quasi-experimental design with pretest-posttest control group was used. The data collection tools were applied to the control and experimental groups as pretest and posttest. Working group of the study was the 10th grade students of an Anatolian Girls' Imam Hatip High School within Kahramanmaraş province borders in the II. Semester of 2015-2016 School Year. A random branch from the three branches of the 10. grade was selected as a control group, and a branch from the three branches of the 10. grade was selected as an experimental group. While teacher centered instruction method based on question and answer methods by using the textbooks was applied to the control group in biology teaching. To the experimental group, biology teaching was applied by using popular media resources. Before the experimental application,“Biology Lesson Attitude Scale”(BLAS) was applied as a pretest to both working groups. It was tried to be determined whether there was a significant difference between the scores obtained before and after the research process by reapplying this data collection tool to the students in the control and experimental groups at the end of the experimental process.“Biology Lesson Attitude Scale”was reapplied to both groups of the 10. grade students in the“Modern Genetics Applications”unit in the biology lesson as a final test to determine the attitudes of the students to the biology lesson. In the analysis of the data, t-test analyses were used for independent and dependent groups. The data obtained as a result of the research showed that the use of popular media resources in the biology lesson was effective in increasing the attitudes of the secondary education 10th grade students to the biology lesson. The main reason why teaching method applied by using the popular media resources is more effective compared to the teacher-centered teaching method based on question-and-answer methods by using course book in increasing attitude scales towards biology lesson can be explained the fact that students learn better by seeing the information on concrete and abstract concepts. In this context, it can be said that the use of popular media resources in biology teaching will contribute to the development of the learning environment.