Medya ve terörizm ilişkisi; IŞID örneği
Media and terrorism relationship: Example of ISIS
  1. Tez No: 528099
  2. Yazar: FLAMUR ISMAILI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA TAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Terör örgütleri uzun süreden beri Medya'yı bir terör aracı olarak kullanmaktadırlar. Kitle iletişim araçları ve medya da terör eylemlerini dünya kamuoyuna duyurmada en etkin araçlardır. Yine örgüt propagandası yapmada, eleman temin etmede, finansal destek sağlamada, silah, lojistik, ulaşım, bilgi sağlama gibi konularda kitle iletişim araçları ve medyanın etkisi büyüktür. Sosyal medyanın gelişimi, terör örgütlerinin faaliyetlerini kolayca gerçekleştirmesini sağlamıştır. Son dönemlerde küresel bir terör örgütü olarak Irak ve Suriye'de etkinlik gösteren DEAŞ (IŞİD) medyayı en etkin kullanan bir terör örgütüdür. DEAŞ medya üzerinde her türlü amaçlara ulaşmaya çalışmıştır. Medyayı sadece propaganda ve ideolojilerini yaymakta kullanılmamıştır. Aynı zamanda kimlikleri oluşturmak, insanları siyasi bir neden için bir araya getirmek, insanları harekete geçirmek, kendi siyasi eylemlerini şiddette dönüştürmek için de medyayı kullanılmıştır. DEAŞ terör örgütü, medya üzerinde küresel korku, panik ve sonu bilinmeyen bir terörizmi anlatmaya çalışmıştır. Devletler, medya kuruluşları ve farklı şirketler(Twitter, Facebook gibi şirketler) bile bu endişe verici duruma karşı farklı adımlar atmaya çalışmışlarıdır. Fakat bu fenomene karşı her ne kadar önlemler alınmışsa da, alınan tüm bu önlemlerin yetersiz kaldığı ve başarısız olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Terrorist organizations have been using the Media as a means of terror since long ago. Mass media and the media are also the most effective means of publicizing terrorist acts to the public world. Moreover, the effects of mass media and the media itself are great in making propaganda for the organization, providing staff, providing financial support, providing weapons, logistics, transportation and information. The development of social media has made it possible for terrorist organizations to carry out their activities easily. DEASH (ISIS), which has been active in Iraq and Syria in recent years as a global terrorist organization, is the terrorist organization that can use the media most effectively. DEASH has tried to reach all kinds of objectives using the media. The media is not only used to propagate propaganda and ideologies. At the same time, media is also used to create identities, bring people together for political reasons, mobilize people and transform their political actions into violence. The DEASH terrorist organization has tried to create global fear, panic and endless terrorism on the media. States, media organizations and different companies (such as Twitter and Facebook) have even tried to take different steps to address this alarming situation. However, even though measures have been taken against this phenomenon, it seems that all these measures are inadequate and unsuccessful.