Warfarin kullanan hastalarda taze donmuş plazma ve protrombin kompleks konsantresi'nin maliyet, mortalite ve morbidite üzerine etkisinin araştırılması
Research on the effect of fresh frozen plasma and prothrombin complex concentrate on cost, mortality and morbidity in patients using warfarin
  1. Tez No: 528133
  2. Yazar: HALİL İSA ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Varfarin kullanan hastalar çoğu zaman acil servise kanama şikayeti ile başvurmaktadır. Varfarin birçok hastalık tedavisi ve profilaksisinde kullanılmaktadır. Düşük değerlerde tromboz, yüksek değerlerde ise kanama riski artmaktadır. Varfarin doz aşımına bağlı kanamalı olgularda kullanılan taze donmuş plazma (TDP) veya Protrombin kompleks konsantresi (PCC)'nin maliyet, morbidite ve mortalite oranlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmamız 01.01.2015 – 31.12.2017 tarihleri arasında Bezmialem Vakıf Üniversitesi acil servisine başvuran Uluslararası Normalleştirilmiş Oran (INR) değeri varfarine bağlı yükselmiş 309 hastayla retrospektif olarak yapılmıştır. Hastalara uygulanan TDP veya PCC tedavileri incelenip, sonuçlanma şekilleri, maliyet etkinlik durumları, morbidite ve mortalite oranları karşılaştırılmıştır. Bulgular: Acil servise başvuran ve çalışma kriterlerini karşılayan hastaların yaş ortalaması 68±14,48'dir. Hastaların %71,5'inin acilden taburcu edildiği, %8,4'sının yoğun bakım ünitesine yattığı belirlenmiştir. Yatış süresine bakıldığında hastaların %20,4'ü 3 günden fazla yatarak tedavi görmüştür. Tüm hastaların acil servise başvurusunda %38,5'inin major kanama görülen , %33'ünün de kanama görülmeyen varfarin over doz olduğu saptanmıştır. Major kanamalı hastaların çoğunda (%76,5) INR değeri beklenildiği gibi terapötik değerin üzerinde bulunmuştur ve etiyolojide en sık neden üst gastrointestinal sistem (GİS) kanamalarıdır (%61.34). Tüm hastaların %89,3'üne TDP, %10,7'sine PCC verildiği tespit edilmiştir. PCC verilen hastalarda INR değeri düşüş ortalaması 6,64±5,62, TDP verilenlerde ise bu değer 4,16±4,29 bulunmuştur. Tüm hastalarda TDP kullanım miktarı 736 adet ve maliyeti 55.936 TL'dir. Toplamda PCC kullanımı 82 adet ve maliyeti 40.590 TL'dir. Sonuç: Varfarin over doz hastalarının çoğu acil servisten taburcu edilmektedir. Major kanamaların etiyolojisinde çoğunlukla GİS kanaması mevcuttur. INR değeri düşüşü PCC kullanılanlarda TDP kullananlara göre daha fazladır, dolayısıyla PCC etkinliği TDP'ye göre daha üstündür. Maliyet açısından karşılaştırıldığında, TDP kullanılanların sayısının PCC kullanılan hastalara göre yaklaşık 9 kat fazla olmasına rağmen toplamda harcanan miktarın daha az olduğu görülmektedir. Her iki grupta mortalite oranları benzerdir. ANAHTAR KELİMELER: Varfarin, INR, TDP, PCC
Özet (Çeviri)
Object: Patients using warfarin often present to the emergency department with complaints of bleeding. Warfarin is used in many diseases treatment and prophylaxis. The therapeutic range of warfarin is followed by an INR (International Normalized Ratio) measurement. The risk of thrombosis at lower values and bleeding at high values increases. The aim of this study was to evaluate the cost, morbidity and mortality rates of fresh frozen plasma (FFP) or prothrombin complex concentrate (PCC) used in warfarin overdose cases. Methods: Our study was performed retrospectively with 309 patients with elevated International Normalized Ratio (INR), admitted to the emergency department of Bezmialem Vakif University between 01.01.2015 and 31.12.2017. FFP or PCC treatments applied to these patients were investigated in detail and the results, cost effectiveness, morbidity and mortality rates were compared. Results: The mean age of the patients admitted to the emergency department and met the study criteria was 68±14.48. 71,5% of the patients were discharged from the emergency service and 8,4% were admitted to the intensive care unit. In evaluating the duration of hospitalization, 20,4% of the patients received more than 3 days of inpatient treatment. Warfarin overdose patients observed in emergency service with bleeding rates of %38,5 and without bleeding rates of %33. In most patients with major hemorrhage(76,5%), the INR value was above the therapeutic value as expected, and in etiology the most common cause was upper gastrointestinal (GIS) bleeding (%61.34). In the study, 89,3% of all patients treated with FFP and 10,7% of all patients treated with PCC. The mean decrease in INR value in patients receiving PCC was 6,64±5,62, and 4,16±4,29 receiving FFP. The amount of FFP use was 736 in all patients and costs 55.936 TL. Total PCC usage is 82 units and costs 40.590 TL. Conclusion: Most warfarin overdose patients are discharged from the emergency department. There is usually gastrointestinal bleeding in the etiology of major bleedings. The decrease in the INR value is higher in PCC than in FFP users, so PCC efficiency is superior to FFP. In terms of cost, although the number of FFP users is approximately 9 times higher than those using PCC, the total amount of cost is less. Mortality rates were similar in both groups. KEY : Warfarin, INR, FFP, PCC