İleri yaş (35 ? 42) polikistik over sendromlu hastalar ile aynı yaş grubu normo-ovulatuar hastaların over rezevlerinin karşılaştırılması
To compare the ovarian reserve between advanced age women with polcstic ovary sydnrome (35-42) and normoovulatuary women
  1. Tez No: 203489
  2. Yazar: SEMİH ZEKİ ULUDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: İlerleyen yasla birlikte azalan over rezervinin polikistik over sendromluhastalarda, normo-ovulatuar hastalara oranla daha iyi korunup korunmadıgını, overrezerv testlerinden bazal folikül stimulan hormon (FSH), anti mülleryan hormon(AMH), östradiol (E2), inhibin-B, antral folikül sayısı (AFS), ortalama over volümü(OOV) ve 10.gün serum FSH düzeyi kullanarak arastırmak..Hastalar ve Yöntem: Mayıs 2006-Haziran 2007 tarihleri arasında, Erciyes ÜniversitesiTıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Dogum AD. infertilite ve reprodüktif endokrinolojiünitesine basvuran, 35-42 yas arası PKOS' lu 41 hasta ve aynı yas grubunda normoovulatuar28 gönüllü kadın üzerinde yapıldı. Erken foliküler faz (mestruel siklusun 3-5.günleri) serum FSH, AMH, E2, inhibin-B konsantrasyonlarına bakıldı ve yinebugünlerde AFS ve OOV için bazal ultrasonografi yapıldı. Adetin 5-9. günler arasıklomifen sitrat 100 mg/gün veridikten sonra adetin 10. günü serum FSHkonsantrasyonuna yeniden bakıldı.Bulgular: Her iki grup arasında yas ve VKI açısısından benzerdi. Bazal serum FSH veE2 düzeyleri, kontrol grubunda, PKOS grubuna göre anlamlı olarak daha yüksekti.(10.19±1.75mIU/mL vs.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the ovarian reserve in advanced age womenwith PCOS to compare normoovulatuary women by using basal serum folliclestimulating hormone (FSH), anti mullerian hormone (AMH), estradiol (E2), inhibin B,antral follicle count (AFC), mean ovarian volume (MOV) and day 10 serum FSH..Material & methods: This study was conducted between May 2006 and June 2007 atthe Erciyes University infertility and reproductive medicine unite. Early follicular phase(day 3-5 of the menstrual cyle) serum FSH, AMH, E2, inhibin-B concentration , numberof antral follicles, mean ovarian volume and day 10 serum FSH level (after cycle 5-9day clomifen citrate administration 100 mg/day) in women with PCOS (n=41) andnormoovulatuory controls (n=28) between 35 and 42 years of age were compared.Correlation between antral follicle count and other tests for ovarian reserve wasevaluated.Results: Mean age, BMI and serum inhibin-B concentrations of both groups werecomparable. Basal serum FSH and E2 concentrations were significantly higher incontrols than the women with PCOS (10.19±1.75 mIU/mL vs. 5.87±1.49mIU/mL ;p