İnfertil polikistik over sendromu olan ve olmayan hastalarda over rezervini değerlendirmede vücut kitle indeksine göre anti müllerian hormon (AMH) ile diğer over rezerv belirteçlerinden FSH, LH, estradiol ve antral folikül sayısının karşılaştırılması.
Comparing of the anti mullerian hormone (AMH) and other ovarian reserve markers like FSH, LH, estradiol and antral follicle numbers in patients with or without infertile polycystic ovarian syndrome for evaluation of ovarian reserve according to the body mass index.
  1. Tez No: 324388
  2. Yazar: ÖZGÜR KARAKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. GONCA YENİCESU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Çiftlerin bir yıl süreyle korunmaksızın cinsel ilişkiye rağmen gebelik oluşmaması durumu infertilite olarak tanımlanır. İnfertilite çiftlerin yaklaşık % 10-15'ini etkileyen ve birçok klinisyen için klinik pratiğin önemli bir parçasıdır. Polikistik over sendromu (PKOS) kadınlarda adet düzensizliği ve infertilitenin önemli bir nedenidir. Plazma Anti Müllerian Hormon (AMH) seviyeleri PKOS'lu kadınlarda 2-3 kat daha yüksektir ve sağlıklı kadınlara göre 5 yıl sonra azalmaya başlar. Plazma AMH seviyesi geç reprodüktif yaştaki normal kilolu kadınlara göre sağlıklı obezlerde yaklaşık % 65 daha düşük olduğu tanımlanmıştır ve Vücut Kitle İndeksi ile ters orantılıdır. Bu çalışmanın amacı polikistik over sendromu (PKOS) olan ve olmayan normal veya fazla kilolu infertil kadınlarda AMH seviyeleri ile vücut ağırlığı ve hormonal durum arasındaki ilişkiyi analiz etmektir. Çalışmaya infertilite şikayeti olan polikistik over sendromlu hastalar ile polikistik over sendromu olmayan 40'ar hasta alındı. Bu iki grupta kendi içinde Vücut Kitle İndeksi (VKİ)'ne göre 25< ve 25? olanlar olarak gruplandırıldı. PKOS tanısı 2003 Rotterdam ESHRE/ASRM konsensus kriterlerine dayanarak konuldu. Tüm hastalardan bazal hormonal değerlendirme amacıyla menstruel siklusun 2-3 günlerinde venöz kan alındı. Serumda immunoenzimatik yöntemle Anti-müllerian hormon (AMH), Foliküler Stimülan hormon (FSH), Lüteinizan hormon (LH), Östradiol (E2), Prolaktin, Tiroid Stimülan hormon (TSH) değerlendirildi. Aynı gün yapılan transvajinal ultrasonografik değerlendirme sırasında antral folikül sayısı ölçümü yapıldı.
Özet (Çeviri)
Infertility is generally defined as 1 year of unprotected intercourse without conception. Infertility therefore, affects approximately 10-15 % of couples and is an important part of clinical practice for many clinicians. The polycystic ovary syndrome (PCOS) is an important cause of both menstrual irregularity and infertility in women. Plasma anti-Mullerian hormone (AMH) level in PCOS women are 2?3-times higher, and starts to decline 5-years later in life than in healthy women. Plasma AMH level is approximately 65% lower in healthy obese than normal weight women in late reproductive age, and inversely correlated with body mass index. The aim of the study was to analyze interrelation between AMH levels and body weight and hormonal status in normal and overweight weight infertility women with and without PCOS. 40 patients were included to the study for each group who suffer from the infertility with PCOS and without PCOS. These two groups were classified in themselves according to the Body Mass Index (BMI) as