Evaluation of some propertties for the culture potential of the edible water-frog pelophylax ridibundus (Pallas, 1771) in Turkey
Türkiye'de yenilebilir su kurbağası Pelophylax ridibundus (Pallas, 1771)'un yetiştiricilik potansiyeli bakımından bazı özelliklerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 528149
  2. Yazar: AHMET ALKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA ŞEREFLİŞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Üç bölümden oluşan bu tez çalışmasının, ilk bölümünde Gölbaşı Gölü (Hatay)'nden toplanan ve ülkemiz için ekonomik değeri yüksek olan Pelophylax ridibundus'un; yaş kompozisyonu, boy uzunluğu (SVL) ile yaş kompozisyonu arasındaki ilişki, üreme havuzlarına bırakılan dişi ve erkek kurbağaların bırakacağı yumurta sayısı incelenmiştir. Dişi ve erkek kurbağaların yaş ortalaması sırasıyla; 3,72±0,97 (yaş aralığı 2-7) yıl, 3,77±0,87 yıl (yaş aralığı 3-6) olarak tespit edilerek, dişi ve erkek kurbağaların yaşları arasında istatistiksel açıdan önemli bir fark olmadığı sonucuna ulaşılmıştır (P>0,05). Gölbaşı Gölü (Hatay)'nden yakalanıp anaç olarak kurbağa çiftliğine getirilen dişi ve erkek kurbağaların SVL değerleri ile yaşları arasında pozitif bir ilişki olduğu saptanmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, P. ridibundus'un doğadan toplanan bireylerinde, üreme dönemi başlangıcında ve üreme dönemi içerisinde karaciğer ile gonadlarda meydana gelen değişiklikler tespit edilip, pelet yemle beslenerek çiftlikte yetiştirilen bireylerin karaciğeri ve gonadları ile doğada yetişen bireylerin karaciğer ve gonadları arasındaki farklar histolojik açıdan saptanmıştır. P. ridibundus'un doğadan toplanan bireylerinde, üreme dönemi başlangıcında karaciğer parankimasının ve hepatositlerin sitoplazmik açıdan yoğun olduğu, karaciğer parankimasında melanin pigmentleri ile yağ damlacıkları tespit edilmiştir. Üreme dönemi içerisinde yapılan incelemelerde kurbağaların karaciğer parankiması üzerinde yoğun miktarda melanin pigmenti görülmüştür. Çalışmada, çiftlikte %35 ham protein oranına sahip pelet yemle beslenerek 8 ay gibi kısa bir sürede yetiştirilen kurbağaların karaciğeri ile gonadlarının, doğada yetişen kurbağaların karaciğeri ile gonadları arasında yapısal olarak herhangi bir fark görülmediği sonucuna ulaşılmıştır. Üçüncü bölümde, dişi kurbağaların vücut, karkas ve gıda olarak tüketilen arka bacaklarının ortalama ağırlıkları, erkek kurbağalara göre daha yüksek miktarda tespit edilmiş olup, dişi kurbağalar ile erkek kurbağalar arasındaki bu ağırlık farkları istatistiksel açıdan önemli bulunmuştur (P0,05). Çiftlikte pelet yem ile beslenerek kısa sürede yetiştirilen dişi kurbağalar ile doğadan toplanan dişi kurbağaların etlerinin amino asit kompozisyonları arasında, çok büyük farklar olmamasına rağmen; elde edilen bulgulara göre, çiftlikte yetiştirilen dişi kurbağaların daha besleyici olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Pelophylax ridibundus, which is gathered from Gölbaşı Lake (Hatay) in the first part of this thesis study which is composed of three parts and has high economic value for our country; age composition, relationship between body length (SVL) and age composition, and the number of eggs left by male and female frogs was investigated breeding ponds. The average age of female and male frogs is as follows; 3,72±0,97 years (range 2-7 years), 3,77 ± 0,87 years (range 3-6 years) and a statistically significant difference between the ages of male and female frogs was not observed (P>0,05). It was determined that there is a positive relationship between SVL values and age of male and female frogs collected from Gölbaşı Lake (Hatay) and brought to the frog farm as adult. In the second part of the study, the differences between the liver and gonads of the individuals raised in the farm and the liver with gonad of the individuals raised in nature were determined from the histological point of view. The changes in the liver and gonads were determined at the beginning of the reproductive period and during the reproductive period in the individuals collected from the nature of P. ridibundus. At the beginning of the reproductive period, the liver parenchyma and hepatocytes were found to be intense in cytoplasmic state, and melanin pigments and fat droplets in the liver parenchyma were detected in P. ridibundus naturally collected individuals. During the reproductive period, melanin pigment was observed on the liver parenchyma of the frogs. In our study, we were found that there was no structural difference between the liver and the gonads of the frogs were fed with pellet feed with a crude protein content of 35% in the farm, which were grown in a short period of 8 months. In the third part, the average weights of body, carcass and food consumed hind legs of female frogs were found higher than that of male frogs, and these weight differences between female frogs and male frogs were statistically significant (P0,05) between the nutritional values of female frogs raised in the farm and those of the female frogs raised in the wild. There are no significant differences between the amino acid compositions of the female frogs raised in pellet feed in the short term and the female frogs collected from the nature . According to the findings, it was determined that the female frogs raised in the farm are more nutritious.