Impacts of climate nonstationarities on hydroclimatological variables in turkey
Türkiye üzerindeki hidroklimatolojik değişkenlere iklim durağansızlıklarının etkileri
  1. Tez No: 528179
  2. Yazar: RIZWAN AZIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL YÜCEL, DOÇ. DR. CEYLAN TALU YOZGATLIGİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 287
Özet
Çoklu durağansız dağılım fonksiyonları kullanılarak, bu çalışma da Türkiye deki hidroklimatolojik değişkenlerin yıllık ve mevsimlik ekstremlerindeki durağansızlık etkileri gözlem ve 2050-2010 CORDEX periyodu için araştırılmıştır. Gelecek dönem akımı kalibre edilmiş HBV-Light hidrolojik modeli kullanılarak üretilmiştir. CORDEX modellerinin değerlendirmesine göre yağış için EC-EARTH ve HadGEM2-ES den üretilen RCM ler ve sıcaklık için CCLM4-8-17 RCM modeli ile birleştirilmiş GCM HadGEM2-ES modeli gözlemler ile daha iyi bir yakınlık göstermiştir. Bütün değişkenler için, GEV dağılımı diğer dağılımlardan gözlemlere daha iyi uygundur. Gözlem periyodu süresince genellikle Türkiye de, ve özellikle doğu kısmında, durağansızlık etkileri hem yıllık hemde mevsimsel en yüksek (+5 °C e kadar) ve en düşük sıcaklık (+10 °C e kadar) lar için pozitiftir. Bu etkiler gelecek dönemde güçlenmektedir. Gözlenmiş yağışlar da, pozitif etkiler (%50 e kadar) yıllık maksimun için kaydedilmiştir fakat çoğu istasyon, özellikle Güney-Doğu Anadolu, Orta Anadolu, ve Doğu Anadolu da negatif etkiler (%40 a kadar) göstermiştir. Gelecek dönem süresince hem yıllık hemde mevsimsel yağış maksimumu için çoğukez pozitif etkiler bulunmuştur. Şuandan gelecek zamana etki tipinde bazı ters dönüşümler de görülmüştür. Yukarı Fırat Havzasında, yıllık yüksek akımlar için, dört alt-havza pozitif etkiler gösterdi (+12 e kadar) ve dört alt-havza negatif etkiler (-30 e kadar) göstermiştir. Fakat, daha çok pozitif etkiler düşük akımların yıllık ve mevsimlik maksimumları için elde edilmiştir. Düzeltilmiş RCM ler yağış için durağansızlık sinyalini kaybetme eğilimindedir. Mevcut ve yeni hidrolik yapıların planlama aşamalarında ve işletilmelerinde, durağansızlık yaklaşımının ekonomik açıdan ve tedbirli olmak için dikkate alınması önerilir. Daha ılıman düşük sıcaklıklar dağlık bölgelerde kar toplanmasını azaltırken suyun korunmasına karşı daha fazla önlem verilmelidir
Özet (Çeviri)
Using multiple nonstationary frequency distributions, this study investigated the impacts of nonstationarities on yearly and seasonal extremes of hydroclimatological variables for observations and CORDEX projected data of period 2050-2100 in Turkey. Future streamflow is generated using the calibrated HBV-light hydrological model. Evaluation of CORDEX models suggests that for precipitation RCMs originated from GCMs EC-EARTH and HadGEM2-ES and for temperature GCM HadGEM2-ES coupled with RCM CCLM4-8-17 showed better agreement with observations. GEV distribution fits observation better than other distributions for all variables. During historical period generally in Turkey, and particularly in the eastern part, nonstationarity impacts are positive on yearly as well as seasonal temperature maxima (up to 5°C) and minima (up to 10°C). These impacts are amplified during the projection period. For observed precipitation, positive impacts (up to 50%) are recorded for yearly maxima but many stations, particularly in South-Eastern Anatolia, Central Anatolia, and Eastern Anatolia, exhibited negative impacts (up to 40%). Mostly positive impacts are found during the projection period for yearly and seasonal precipitation maxima. Some reversal in the impact type also appeared from the current to the future period. In Upper Euphrates basin, for annual high flows, four sub-basins showed positive impacts (up to 12%) and four sub-basins showed negative impacts (up to 30%) however mostly positive impacts are obtained for annual and seasonal maxima of low flows. Bias-adjusted RCMs tend to lose the nonstationarity signal for precipitation. It is suggested that in the operational and planning strategies of existing and new hydraulic structures, the nonstationarity approach should be taken into account to be in the safe side and economical scale. More precautions should be given to water conservation as milder minimum temperatures might contribute to less snowpack in mountainous regions.