Modeling interest rates moving in a band
Bir bant içerisinde hareket eden faizlerin modellenmesi
  1. Tez No: 528180
  2. Yazar: ÖZGÜR ÖZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZE HAYFAVİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Merkez bankaları tarafından kontrol edilen faiz oranlarının veya para birimlerinin bir bant içinde hareket etmesi söz konusu olabilmektedir. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, TL para piyasasındaki kısa vadeli faizlerde ince ayarların yapılabilmesi için likidite politikasıyla birlikte aktif olarak faiz koridoru sistemini uygulamaktadır. Tek faktöre dayanan tahvil fiyatlama modelleri, kısa vadeli getirileri tüm verim eğrisinin tek belirleyicisi olarak kullanmaktadır. Türkiye'deki kısa vadeli faizin koridorda hareket ettiğini göz ardı etmek bono fiyatlarının hatalı olmasına yol açmaktadır. Bu çalışmada faiz oranının Vasicek süreci olarak modellendiği tek faktörlü bir verim eğrisi modeli oluşturmaya çalışıyoruz. Tahvil fiyatının analitik olarak hesaplanması, tezin literatüre en önemli katkısıdır. Zaman serilerinin ortalamaya geri dönüşü ve normalliği test edilerek faizlerin Vasicek süreci ile modellenebileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is not uncommon to observe interest rates or currencies to move in a band or being subject to an upper and/or lower bound set by national central banks. The Turkish Central Bank is using the interest rate corridor system actively in tandem with the liquidity policy to fine–tune the short rate in the TRY money market. Bond pricing models relying on a single factor use the short rate as the sole determinant of the entire yield curve. It would be a big mistake to ignore the fact that the short rate in Turkey is moving in a corridor, while pricing bonds using the short rate as the single factor. In this work, we try to establish a one factor yield curve model, where the interest rate is modeled as Vasicek process. The closed-form bond price is the main contribution of the novel approach devised in the thesis. Furthermore, mean reversion and normality tests of the time series justifies the usage of Vasicek process as the underlying interest rate model.