Kamu bankaları ve özel bankaların performanslarının karşılaştırılması
The Comparison of public banks and private banks performances
- Tez No: 52821
- Danışmanlar: PROF.DR. SELÇUK CİNGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Türkiye'de bankacılık sektörünü, kamu ve özel bankalar çerçevesinde değerlendirmek, kamu bankalarının özel bankalar karşısındaki durumunu objektif kriterlere dayanarak ortaya koymak amacıyla, kamu ve özel toplam otuz- beş ticaret bankasının dahil edildiği bir çalışma yapılmıştır. Bu çalışmada, bankaların performanslarını ölçmek için, temel bileşenler yöntemi kullanılarak faktör analizi yapılmış ve kamu bankaları ile özel bankalar karşılaştırılmalı olarak incelenmiştir. Üç bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde kamu bankaları ve özel bankaların tarihçesi, ortaya çıkış nedenleri ve işlevleri hakkında genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde kamu bankaları ve özel bankaların sorunları ile çeşitli açılardan karşılaştırmalı durumları incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise, temel bileşenler yöntemiyle faktör analizi yapılmış; kamu bankaları ve özel bankaların performansları ölçülmeye çalışılmıştır. Ayrıca, bankalar arasında etkinlik ve etkililik dereceleri açısından da bir karşılaştırma yapılmıştır. Bu çalışmanın sonucunda, kamu bankalarının karlılık, verimlilik, kaynak yeterliliği ve etkinlik açısından ilk sıralarda yeralmadıkları görülmektedir. Bununla birlikte, kamu bankalarının altında da birçok özel banka yeralmaktadır. Alt sıralarda yeralan kamu bankalarının performanslarının düşük olmasının temel nedeninin, kamu bankalarının faaliyetlerinde özerk olmamaları olduğu düşünülebilmektedir. Bununla birlikte, bir bankanın kamuya ait olması, o bankanın faaliyetlerin de mutlak suretle irrasyonel olacağı sonucunu doğurmamaktadır. Kamu bankalarının hangilerinin yapılacak olan reformlar sonucunda rasyonel hale gelebileceğinin, hangilerinin ise özelleştirilmeleri gerektiğinin tesbiti için ise, bu araştırmanın tekil bankalar düzeyinde yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY in this study it has been tried to determine the position of the public sector banks versus the private sector banks, by using objective criterias, between thir ty five comercial banks in the Turkish banking sector. To compare the performances of those banks using the principal compo nents method, factor analysis has been done and the private and public sector banks are examined comparatively. This study has three parts. In the first part, some information about the his tory of the public and private sector banks, their formation reasons and func tions have been given. in the second part, their problems and their comperative positions from dif ferent aspects have been researched. In the third part, by using the principal components method, factor analysis has been done and the performances of the public and private sector banks have been tried to be determined. Also, these banks are compared with respect to efficiency and effectiveness. At the end of this study, it's seen that the public sector banks don't take the first ranges, regarding the profitability, the efficiency, the effectiveness and the adequacy of sources. Also, there are a lot of private banks taking place under the public sector banks. The principal reason of the low performance of the public sector banks placed at the lower ranges, is that those banks, aren't independant in their activ ities. Nevertheless, the belonging of a bank to the public sector doesn't enter tain the result that it must be absolutely irrational in its activities. For to determine which of the public sector banks will become rational by reforms, and which of them should be privatised, the study should be done at the level of single banks.