Turkish legal language: A sociolinguistic approach to the Turkish civil code
Türk hukuk dili: Türk Medeni Kanunu'nun toplumdilbilimsel açıdan incelenmesi
- Tez No: 52820
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜRAY KÖNİC
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
! II ÖZET Bu çalışma, Türk hukuk dilini betimlemeye yöneliktir. Genel Türkçe kullanımı ile Türk hukuk dili arasındaki farkı irdelemektedir. Bu çalışmanın temel amacı, Türk hukuk dilinin hukuk mesleğiyle ilişkisi olmayan bireylerce anlaşılıp anlaşılamadığını saptamaktır. Çalışma, Türk Medeni Kanunu ile sınırlandırılmıştır. Bu çalışma, yasa dili özleştirildiği ya da sadeleştirildiği zaman anlaşılabilirlik derecesinin artıp artmadığını da araştırmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde hukuk ve dil, özellikle Türk Medeni Kanunu'nun dili ile ilgili bilgi verilmekte ve çalışmanın önemi vurgulanmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde dilde sadeleştirme ve özleştirme akımı üzerinde durulmaktadır. Bu konuda yurt içinde ve yurt dışında yapılan çalışmalar incelenmekte ve bu çalışmaların hukuk dili üzerindeki etkisi tartışılmaktadır. Üçüncü bölümde Türk Medeni Kanunu'nun dilbilimsel özellikleri irdelenmektedir. Dördüncü bölümde deneklerin nasıl seçildiği, ölçü aracının nasıl geliştirildiği, çalışmanın nasıl desenlendiği ve verilerin hangi yöntemle incelendiği açıklanmıştır. Beşinci bölümde yasa dilinin anlaşılabilirliği olgusunu etkileyen sosyodilbilimsel değişkenler incelenmektedir. Bunun için“Ki-Kare Testi”ve“Aşamalı Kümeleme Çözümlemesi”yöntemi kullanılmıştır. Altıncı bölümde“Ki-Kare Testi”ve“Aşamalı Kümeleme Çözümlemesi”yöntemi sonuçları göz önünde bulundurularak araştırmanın sonuçları tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This dissertation is a descriptive study, it focuses on the distance between Turkish legal language and the“real”usage of ordinary people. The main purpose of this study is to determine whether the language of The Turkish Civil Code is comprehensible to the people who do not deal with the law professionally. This study also investigates whether comprehensibility increases when the language of the Civil Code is either purified or simplified. Chapter I of the dissertation gives background information for the study. This chapter discusses the relationship between law and language, statutes as a written genre, legal register and problem. It gives some information about the importance of the Civil Code in human relations. Chapter II deals with the plain language movement abroad and in Turkey and it discusses the importance of the plain language movement on Turkish legal language. Chapter Hi investigates the distinctive linguistic characteristics of the Turkish Civil Code. Chapter IV gives information about how the subjects were selected, how the instrument for collecting data was prepared, how the study was designed and how the data were analyzed. Chapter V investigates the effect of sociolinguistic variables (i.e. education, age and sex) on the comprehensibility of the legal language. The data obtained from the subjects were analyzed by means of“the Chi-Squared Test”and“Hierarchical Cluster Analysis”. Chapter VI summarizes the findings about the language of the Turkish Civil Code.