Türkiye'deki terör örgütlerinin örgütlenme modelleri: Karşılaştırmalı bir analiz
The Organizational models of terror organizations in Turkey: A comparative analysis
  1. Tez No: 52823
  2. Yazar: YAVUZ AKKOÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
ÖZET Türkiye'deki terör örgütlerinin örgütlenme modellerinin karşılaştırmalı olarak incelendiği bu çalışmada öncelikle araştırmanın kuramsal çerçevesi çizilerek terör ile ilgili temel kavramlar verilmiştir. Daha sonra terörizmin psikolojik, sosyolojik, ideolojik ve uluslararası boyutları tartışılmış ve incelenmiştir. Terör örgütlerinin örgütlenme ve yönetim biçimleri kuramsal açıdan irdelenerek çalışmanın uygulamalı çerçevesini oluşturan PKK, Hizbullah, TKP/ML - TİKKO, Devrimci Sol, TDKP örgütlerinin örgütlenme modelleri tartışılmıştır. Son olarak bu örgütler bir bütün içerisinde karşılaştırılarak, örgütlenme biçimleri analiz edilmiştir. Ayrıca dünya terör örgütleri ile benzerlik ve farklılıkları da çalışmanın içinde ele alınmıştır. Türkiye'deki terör örgütleri, içinde oluştukları toplumsal yapının bir ürünü olarak örgütlenme modelleri açısından dünyadaki benzerleri ve kuramsal örgüt modelleriyle, tıpa tıp uyuşmamakla birlikte benzerlik göstermektedirler. Piramit şeklinde örgütlenen terör örgütlerinin yapılanması lider kadro, aktif kadro, aktif destekleyiciler ve pasif destekleyiciler şeklindedir. Piramitin tepe noktasını oluş turan lider kadro planlayıcı, örgütleyici, genel politikaları saptayıcı ve genel emirleri veren örgütün beyni pozisyonundadır. Eylemleri yapan, örgütün misyonunu dışarıya taşıyan aktif kadro (militan kadro), örgüt içerisinde, lider kadrodan sonraki en küçük gruptur. Aktif destekleyiciler (sempatizanlar) ise örgüte, güvenilir iletişim ortamı, ev ve diğer lojistik destekleri sağlamaktadırlar ve görece daha geniş kesimi oluşturmaktadırlar, pasif destekleyiciler ise en geniş kesimdir. Ancak örgütle organik bir bağlan yoktur. Örgütün eylem ve faaliyetlerini desteklerler. Örgütün ihtiyaç duyduğu geniş kamuoyunu oluştururlar. Terör örgütleri buluşma ve mesaj iletiminde genellikle kurye sistemini uygulamakta, kod isim kullanmakta ve şifreli yazışmalar yapmaktadırlar. Örgütte gizliliği sağlamak için katı disiplin kuralları işletilmektedir. Amaca ulaşmak için her aracı mubah sayan terör örgütleri örgütlenmelerini, en geniş toplum kesimlerine ulaştırmak amacıyla din, dil, cinsiyet, yaş, kültür, meslek v.s. gibi çeşitli esaslara göre farklılaştırabilmektedirler. Geniş kitlelere ulaşabilmek için silahlı silahsız her türlü eylemin içerisinde yer alabilmektedirler.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT The main aim of this study is to investigate and compare the organizational model of terrorist organizations in Turkey. To achieve the aim, firstly, the research problem, literature review and research method of the study were explained. Secondly, the theoretical framework of the study were given. Here, the concepts of terror, violence and terrorism, and the psychological, sociological and ideological dimensions of terrorism were discussed. Thirdly, according to research sample, the PKK, Hizbullah, TKP/ML-TİKKO, Devrimci Sol and TDKP were investigated in terms of their existence, organizational aim and strategy, and organizational models. Fourthly, a comparative analysis were made in terms of their organizational models. As a result, it is discovered that although there are many similarities with the terrorist organizations in the world, the Turkish terrorist organizations have their own organizational models. It is thought that the cultural, social, psychological, economical and other local factors play a role in these differences. Almost all organizations have a pyramid model in their organizations. That is, structure of terrorist groups in the form of a pyramid includes leader staff, militant cadre, active and passive supporters. The leaders have the power to determine the policies, plannes and activities of organizations. Terrorist groups usually practice courier system in meeting and message communication. They also use code names in communication. Rigit (strict) disciplinary rules are operated in all aspects of organization activities. They also may change their organizational model according to local criteria such as language, religion, race, ethnic background, etc. of the region.