Multicultural literature and the debates around a single literary canon in Turkey
Çok kültürlü edebiyat ve Türkiye'de tek bir edebiyat kanonu çevresinde yapılan tartışmalar
  1. Tez No: 528267
  2. Yazar: CAN ERHAN KIZMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA ADAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez Türk edebiyatında edebiyat kanonunu incelemektedir. Türk edebiyatında, edebiyatın ana akımını temsil eden tek bir edebiyat kanonu yoktur. Tam tersine, farklı ideolojik, etnik, dini ve kültürel guruplara ait olan farklı edebiyat kanonları mevcuttur. Türkiye'de bu edebiyat kanonlarının oluşumunda ideolojik bakış açıları son derece önemlidir. İlk olarak, edebiyat kanonunu tarihsel süreci içinde ele alarak geniş bir kanon tarifi yapıyorum ve ardından, hem Batı'daki hem de Türkiye'deki edebiyat kanonu tartışmalarını ele alıyorum. Türkiye'de edebiyat kanonunun nasıl işlediğini göstermek için sol edebiyat kanonuna mensup iki önemli ismi ve onların Türkiye'de edebiyat eserlerinin değerlendirilmesinde ideolojik bakış açılarının önemine çok iyi örnek olan eserlerini inceliyorum. İlk olarak, Türkiye'de romanların kanondaki yerinin belirlenmesinde ideolojik bakış açısının önemine çok iyi bir örnek teşkil eden Kemal Tahir'in Devlet Ana isimli eserini analiz ediyorum. Daha sonra, Nazım Hikmet'in Memleketimden İnsan Manzaraları ve Kuvayi Milliye Destanı'nı yine ideolojik bakış açılarının edebiyat eserlerinin değerlendirilmesi üzerindeki rolüne yönelik tipik örnekler olarak analiz ediyorum. Bu iki eserin analizini yaptıktan sonra Türkiye'de tek bir edebiyat kanonu olmadığını ve eserin ifade ettiği anlamla bu anlamın algılanması arasında ideolojik zeminde gelişen ilişkinin, eserin ideolojik olarak değerlendirilmesinin arkasında yatan temel neden olduğunu ifade ediyorum.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the literary canon in Turkish literature. There is not a single literary canon in Turkish literature, which constitutes the main body of literature. On the contrary, there are different literary canons belonging to different ideological, ethnic, religious and cultural groups. In the formation of these various literary canons in Turkey, the role of the ideological standpoints is crucial. Firstly, I give a broad definition of the literary canon putting the notion of canon in the historical process and then, I focus on the literary canon debates in the West and Turkey. To understand the workings of the literary canon in Turkey, I examine two authors from the left-wing literary canon, namely, Kemal Tahir and Nazım Hikmet and their most contentious works with regard to the effects of the ideological standpoints on the evaluation of the literary works in Turkey. Firstly, I analyze Devlet Ana (Mother State) by Kemal Tahir, which represents a good example of the effect of the ideological standpoint on the canonization of novels in Turkish literature. Then, I analyze Human Landscapes from my Country and The Epic of the Independence War by Nazım Hikmet. These two epics composed by Nazım are other typical examples that illustrate the effects of the ideological standpoint on the literary works. After the analyses of these works, I state that there is not a single literary canon in Turkish literature and the reciprocal relationship, which develops on the basis of ideology, between the wording and the perception of the literary works is the underlying cause of the ideological appraisal of the literary works.