Kendiliğin anlatıları: Çağdaş Amerikan edebiyatında otobiyografi
Narratives of self: Autobiography in contemporary American literature
  1. Tez No: 262130
  2. Yazar: YONCA DENİZARSLANI BİLGİNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA SİLKÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Batı Dilleri ve Edebiyatı, American Culture and Literature, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Kendiliğin Anlatıları: Çağdaş Amerikan Edebiyatında Otobiyografi adlı bu çalışma, 1980 sonrası çağdaş Amerikan edebiyatındaki otobiyografi yazını bağlamında gelişmekte olan yeni kendilik anlayışını, kendiliğin kurgusunda dil ve kültür, tekil ve çoğul kimlikler, yabancılaşma, zaman ve mekân ve son olarak metinsellik adlı alt temalar kapsamında incelemiştir. Bu bağlamda, Koreli Amerikalı Theresa Hak Kyung Cha'nın Dicteé (1982), Meksikalı Amerikalı Richard Rodriguez'in Hunger of Memory: The Education of Richard Rodriguez (1982), Polonya göçmeni Eva Hoffman'ın Lost in Translation: A Life in a New Language (1989), Romanya göçmeni Andrei Codrescu'nun An Involuntary Genius in America's Shoes (1971), Afrikalı Amerikalı Audre Lorde'un Zami: A New Spelling of My Name (1982), İskoç-İrlanda kökenli Annie Dillard'ın An American Childhood (1987) ve son olarak Yerli Amerikalı Linda Hogan'ın The Woman Who Watches Over the World (2001) adlı otobiyografileri, çağdaş Amerikan kültürü ile ilgili olduğu kadar, 1980 sonra zenginleşmeye başlayan otobiyografi yazınındaki yeni duyarlıkları ortaya koymaları bakımından da inceleme konusu olmuştur.Batı kültürünün çoğul yapısıyla eş zamanlı olarak yazarlığın statüsü de değişmiştir. Bu nedenle, geleneksel otobiyografinin ben-merkezli, bireyci, ayrıcalıklı, tutarlı ve bütüncül kendilik anlayışına alternatif olarak Cha, Rodriguez, Hoffman, Lorde, Codrescu, Dillard ve Hogan yeni kendilik anlayışlarını ön plana çıkarmışlardır. Bu yazarların otobiyografilerindeki kendilik anlayışına, dil, kimlik, zaman / mekân, yabancılaşma ve metinsellik bağlamında bakıldığında, çağdaş otobiyografide hem yazar-metin ilişkisi hem de Amerikan kimliği ile ilgili olarak alternatif tanımların ön plana çıktığı saptanmıştır. Öte yandan geleneksel otobiyografi düşünüldüğünde, kendilik kavramının, kültürel göreceli doğasından soyutlandığı ve evrenselleştirilmiş bir dizi geleneksel şablon çerçevesinde kısıtlandığı görülmüştür. Böylece, geleneksel bakış açısının aksine, farklı kültürel ve toplumsal kimliklerden seçilmiş olan bu eserler, kendiliğin tanımına dair ucu açık bir anlamlandırmalar zinciri sunmuştur. Farklı kimlikler ve özne konumlarından seçilen bu otobiyografi yazarları, çağdaş Amerikan kültürünün çokkültürlü yapısına bir cevap olarak, kendilik kavramını, birden fazla kültürde edinmiş oldukları deneyimler çerçevesinde, mevcut konumlarıyla kimi zaman çatışma kimi zaman da diyaloji içinde sergilemişlerdir. Kendiliğin anlatılarını özellikle yazar-metin ilişkisi ve kültürel kimlik odağında ele alan bu çalışma, bu yüzden, edebi olduğu kadar kültürel inceleme alanına da gönderme yapan bir düşünsel ve kuramsal bakış açısı içinde gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the development of the concept of selfhood in the American autobiographies after 1980. Thus, Korean American Theresa Hak Kyung Cha?s, Dicteé (1982), Mexican American Richard Rodriguez?s Hunger of Memory: The Education of Richard Rodriguez (1982), Polish migrant Eva Hoffman?s Lost in Translation: A Life in a New Language (1989), Romanian migrant Andrei Codrescu?s An Involuntary Genius in America?s Shoes (1971), Afrikalı Amerikalı Audre Lorde?un Zami: A New Spelling of My Name (1982), Scotch-Irish American Annie Dillard?s An American Childhood (1987) and lastly Native American Linda Hogan?s The Woman Who Watches Over the World (2001) Richard Rodriguez, Eva Hoffman, Andrei Codrescu, Audre Lorde, Annie Dillard, and Linda Hogan are chosen from various ethnic identities of contemporary American literature to reveal alternative ways of expressing the selfhood in contrast to the tradition. In this respect, these autobiographies are analyzed through subtitles such as ?function of language and culture for the fiction of selfhood,? ?singular and plural identities,? ?alienation,? ?time and space? and ?textuality.?Through the analysis of these contemporary autobiographies, the changing status of authorship was among the most important observations. In Western culture, authorship has a lineage back in ancient Greek, Christianity, scholasticism, Renaissance and Reformation, etc., and each of these historical periods are important to understand the transformation of authorship and the related understandings such as identity, textuality and language. In contrast to self-centered, individualist, privileged, consistent and unified identity of the traditional autobiographical subjects, contemporary American autobiography writers present a hybrid, multicultural, heterogeneous, and multi-layered authorial voice. Therefore, this study not only focuses on the transformation of the authorship but also reflects the multicultural structure of contemporary American culture within the debates over the definitions of identity, sovereignty and the legitimacy.